Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Premier po sprawie prok. Przybyła

Premier na konferencji w sprawie płk. Mikołaja Przybyła. Premier na konferencji w sprawie płk. Mikołaja Przybyła. KPRM / materiały prasowe
Premier Tusk wziął udział w dyskusji o prokuraturach, która rozpętała się po samobójczej próbie prok. Przybyła. Nie będzie gwałtownych ruchów kadrowych - reforma prokuratury ma iść swoim tempem.

Po spotkaniu z  Prokuratorem Generalnym Andrzejem Seremetem i Ministrem Spraw Wewnętrznych Jarosławem Gowinem premier zapewniał, że wywołująca szereg emocji sprawa płk. Przybyła nie ma bezpośredniego wpływu na bieżące działania prokuratury oraz na zmiany legislacyjne i decyzje personalne.

- Trzeba sprawdzić, na ile to zdarzenie miało wymiar personalny, a na ile była to krytyka instytucji - dodał. Podkreślał też, że jak osobiście zapewniał go Andrzej Seremet - w czasie prac nad zmianami w prokuraturze istotne zdanie będzie należało do Naczelnego Prokuratora Wojskowego - Krzysztofa Parulskiego.

Niezależność pomiędzy prokuraturą a politykami

Odwołując się do rozgorzałej w mediach debaty na temat skuteczności działania ustawy o prokuraturze, premier podkreślał, że pomimo poniesionych kosztów - utrzymanie niezależności pomiędzy prokuraturą, a politykami jest sprawą nadrzedną. Dodał także, że obecnie niezbędne jest usprawnienie działania prokuratur oraz racjonalizacja kosztów, a co za tym idzie zmiany legislacyjne.

Przygotowaniem projektów ewentualnych zmian ma na wniosek premiera zająć się minister Jarosław Gowin. 

 

Więcej na POLITYKA.PL w sprawie płk. Przybyła:

Jaka różnica? - komentarz Cezarego Łazarewicza>>

O co chodziło prokuratorowi? - komentarz Piotra Pytlakowskiego >> 

Dlaczego postrzelenie się prok. Przybyła wywołuje w nas skrajnie różne emocje - rozmowa z psychologiem >>

Jak to się zdarzyło - poniedziałkowa konferencja prasowa skończyła się próbą samobójczą >>

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną