Władza absolutna prezesa Kaczyńskiego
Prezes i Służba
Za miesiąc PiS wybierze 40 szefów okręgów partii, co w wewnątrzpartyjnej propagandzie przedstawiane jest jako punkt zwrotny, nowe otwarcie i początek marszu po władzę.
Każda próba ograniczenia władzy Prezesa służy Kaczyńskiemu do jeszcze większego podporządkowania sobie partii.
Grzegorz Jakubowski/PAP

Każda próba ograniczenia władzy Prezesa służy Kaczyńskiemu do jeszcze większego podporządkowania sobie partii.

Cel jest jasny – mówi poseł PiS Arkadiusz Czartoryski z Ostrołęki. – Zbudowanie szerokiej formacji, zdolnej wygrać wybory i zmienić kraj. A jak to zrobić?

– Liczę, że będziemy w stanie na tyle uporządkować struktury, by wchłonąć i zagospodarować nadchodzącą falę protestów i niepokojów – mówi Czartoryski, który nie ma wątpliwości, że społeczna rewolta już się tli i zaraz wybuchnie. Ważne, by tego momentu nie przespać i poprowadzić partię do zwycięstwa.

Wybory, które mają odnowić PiS, powinny odbyć się już dawno. W maju 2011 r. skończyła się czteroletnia kadencja okręgowych zarządów partii, ale w związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi postanowiono przełożyć je na jesień. Wszystko zmieniło się, gdy po kolejnej przegranej Zbigniew Ziobro zaczął domagać się zmian i modernizacji partii. Zażądał od Jarosława Kaczyńskiego więcej wolności i demokracji, na przykład poprzez wolny wybór szefa okręgu. Postulował, by Prezes nie wskazywał go z góry, ale dał szanse regionom, żeby delegaci mogli wybrać przewodniczącego spośród zgłoszonych kandydatów, a Warszawa jedynie zatwierdzała taką nominację. (Tak jak jest w innych partiach).

Dlaczego Kaczyński nie zgodził się na drobne przecież ustępstwa?

– Prezes panicznie boi się stracić kontrolę nad partią – mówi teraz Jacek Kurski, który przez cztery lata był szefem regionu.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną