In vitro - najważniejsze dylematy
Kruche szkło
Ustawa o in vitro musi powstać. Inaczej jeszcze wiosną czekają Polskę kary za łamanie prawa unijnego. Debata znów się rozgrzeje, padną dziesiątki pytań. Tylko czy te, które naprawdę należy zadać?
Przed nami pojawi się jeszcze wiele kwestii z pogranicza prawa i bioetyki. Choćby pytanie, co z mrożonymi zarodkami po śmierci niedoszłych rodziców.
BEW

Przed nami pojawi się jeszcze wiele kwestii z pogranicza prawa i bioetyki. Choćby pytanie, co z mrożonymi zarodkami po śmierci niedoszłych rodziców.

Co dwusetne dziecko w Polsce przychodzi na świat dzięki in vitro. Najstarsze ma już 24 lata i ma się dobrze. Ta gałąź medycyny rozwijała się dotychczas jak żadna w Polsce. Pierwsze polskie dziecko, które przyszło na świat dzięki in vitro, urodziło się w 1987 r. w klinice w Białymstoku. W połowie lat 90., w piwnicy budynku wielorodzinnego, powstała pierwsza klinika prywatna. Dziś takich placówek jest już w Polsce prawie 70, w tym trzy państwowe, ale działające komercyjnie.

Prywatne kliniki i centra zapewniają pacjentom dobry standard europejski, począwszy od jakości mebli i tapet na ścianach po – statystycznie – dobre efekty leczenia.

Przed sześcioma laty powstało Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu, zrzeszające medyków tej specjalności. Przed dwoma – wydało szczegółowe, zajmujące ponad 100 stron, wytyczne – kiedy, kogo i jak leczyć, żeby to miało sens. Kliniki nie muszą się do nich stosować.

Leczenie tą metodą jest coraz bardziej oszczędne dla organizmów pacjentów (mniej inwazyjna stymulacja hormonalna), procedury coraz precyzyjniejsze. Przybywa badań naukowych o in vitro, z których przede wszystkim jasno wynika, że różnic pomiędzy dziećmi z in vitro a innymi brak.

Problem z płodnością, wymagający interwencji medycznej, ma dziś więcej niż co siódma para, a za 10 lat – jak się przewiduje – będzie go miała więcej niż co trzecia.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną