Seria lotniczych katastrof. Dlaczego giną piloci?
Niedzielni piloci
By podróżować szybko i bezpiecznie, wielu zamożnych Polaków zamieniło limuzyny na samoloty. W powietrze przenieśli jednak zwyczaje drogowe. Statystyki katastrof gonią zestawienia drogówki.
1 maja. Rozbita awionetka na warszawskim Bemowie.
Bartłomiej Zborowski/PAP

1 maja. Rozbita awionetka na warszawskim Bemowie.

Kilka dni wielkiej majówki, cztery wypadki, osiem ofiar. Kamieńsk koło Radomska, przedostatni dzień kwietnia. Zbliża się wieczór, za sterami ultralekkiej maszyny Aviasud Mistral siedzą 71-letni instruktor i 36-letni kursant. Pracownik pobliskiego lotniska w Kamieńsku-Orlej Górze widzi, jak maszyna wzbija się w powietrze, po czym nagle znika między drzewami.

1 maja, lotnisko Bemowo w Warszawie. Wczesnym popołudniem do lotu szkolnego startują uczeń i instruktor – pilot z doświadczeniem w LOT. Ledwie odrywają się od pasa, gdy w samolocie, lekkim Liberty Aerospace, zawodzi silnik. Próba powrotu na pas startowy kończy się katastrofą.

3 maja w Pile, kilkaset metrów od lotniska, tuż po starcie spada na las dwumiejscowy Zodiac. Również z instruktorem i uczniem na pokładzie. I w tym przypadku – twierdzą świadkowie – tuż przed katastrofą pilot miał stracić kontrolę nad maszyną, doprowadzając do tzw. przeciągnięcia.

6 maja w Liskovej na Słowacji, krótko po starcie, spada awionetka. Natychmiast zaczyna się palić. Ginie polskie małżeństwo.

Nie były to pierwsze ofiary tegorocznego sezonu lotniczego. W marcu pod Krosnem zmarł motolotniarz uderzony w głowę śmigłem swej maszyny. Kilka dni później w Wielkopolsce w katastrofie motolotni zginął ksiądz, wykładowca seminarium w Gnieźnie. Szybownik z Olsztyna runął na ziemię, podchodząc do lądowania. Dwaj polscy piloci zginęli w lutym na Florydzie, gdy ich Cessna spadła do morza niedługo po starcie z lotniska w Key West.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną