Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Z szacunkiem dla biało-czerwonej

Kibicu, przeczytaj, co robić z flagą po meczu

Flagi przytwierdzone do szyb samochodów były jednym z polskich hitów Euro. Flagi przytwierdzone do szyb samochodów były jednym z polskich hitów Euro. Bartłomiej Kudowicz / Forum
Nigdy jeszcze w naszym otoczeniu nie powiewało tyle biało-czerwonych flag co w czasie Euro. Zapytaliśmy Przemysława Mrozowskiego, wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Heraldycznego i wicedyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie o flagową etykietę.

Anna Dąbrowska: W jakich okolicznościach możemy wywieszać flagi państwowe?

Przemysław Mrozowski: Każdy, kto czuje się Polakiem, może podkreślić tę tożsamość wywieszając flagę, przepisy tego nie regulują. Zgodnie z etykietą flagową nie można jej jednak nadużywać i prywatnie eksponować przez trzysta sześćdziesiąt pięć dni w roku. To jest już dewaluacja ważnego symbolu. Flaga może nam towarzyszyć w czasie przeżywania wzniosłych uroczystości. Na pewno rozgrywki europejskie w piłce nożnej Euro 2012 są taką okazją.

Biało-czerwone na samochodach, w szybach okiennych, na koszulkach – czy to nie jest nadużycie barw narodowych?

Nie ma w tym nic złego. Są jednak pewne zasady, o których w piłkarskim szaleństwie Polacy zapominają albo nie mają ich świadomości. Nie grożą jednak za to żadne konsekwencje. Na wielu flagach wetkniętych w samochodowe szyby widzę herb Rzeczpospolitej, czyli tarczę z orłem w koronie. Taka flaga ustawowo jest zarezerwowana wyłącznie dla polskich placówek dyplomatycznych, portów, lotnisk oraz statków, gdzie jest używane jako bandera. Dopuszczono je także do używania przez wojsko, ale tylko poza granicami kraju lub w kontaktach z zagranicą. Zgodnie z etykietą powinna też być czysta, niewyblakła i niepostrzępiona. Barwy biało-czerwone na koszulce czy szaliku mają pozytywny przekaz, ale pod warunkiem, że nie ma na nich żadnych dopisków, na przykład zagrzewających do walki piłkarzy, jak to widziałem ostatnio.

A co po Euro, jak przechowywać flagi i co z nimi zrobić, gdy są już zniszczone?

Etykieta określa specjalny sposób składania flagi, on obowiązuje tylko urzędy państwowe. Na pewno nie wolno jej wyrzucać do kosza ani poniewierać po domowych kątach. Tu znów etykieta nakazuje spalić ją w miejscu prywatnym. Ja osobiście postulowałbym, aby organizatorzy Euro wyznaczyli jakieś miejsce, gdzie można by zniszczone flagi oddawać, a później będą z szacunkiem zlikwidowane.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną