Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Wakacyjna ofensywa nauki

Nauka będzie służyć gospodarce

Polskie łupki będą badać polscy uczeni, by polskie koncerny mogły korzystać z polskich technologii.

Budżet państwa przeznaczy na to pół miliarda złotych, drugie tyle dołoży przemysł w ramach umowy, jaką z inicjatywy resortów nauki i Skarbu Państwa podpisały Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Agencja Rozwoju Przemysłu. To dotychczas największy program wsparcia rozwoju gospodarki przez inwestycję w badania naukowe. W styczniu podobne porozumienie o łącznej wartości pół miliarda złotych zostało zawarte z przemysłem lotniczym. W kolejce czeka zbrojeniówka.

Inwestycje w badania nie miałyby sensu bez dalszej modernizacji systemu nauki – dlatego minister nauki ogłosiła listę Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących (KNOW), „okrętów flagowych” polskiej nauki, o których prof. Barbara Kudrycka mówiła już na początku poprzedniej ministerialnej kadencji. Status KNOW na lata 2012–17 zdobyło sześć jednostek prowadzących badania w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczo-medycznych. Każda otrzyma po 50 mln zł dodatkowego finansowania.

Nie przekonamy się szybko, czy inwestycja w badania nad łupkami będzie opłacalna. Bez ryzyka nie ma jednak szansy na stworzenie własnych technologii, które mogą stać się podstawą rodzimych specjalizacji przemysłowych. Co ważniejsze, połowę pieniędzy zainwestują firmy, dotychczas niezwykle niechętnie finansujące w Polsce działalność badawczo-rozwojową. Z tego właśnie powodu nasza gospodarka oceniana jest jako jedna z najmniej innowacyjnych w Europie.

Z kolei ogłoszenie listy KNOW to doskonała okazja, by zakomunikować, że rząd wie, po co rządzi i ma plany modernizacji. Reformy nauki i szkolnictwa wyższego zbierają zróżnicowane oceny – część środowiska narzeka, że są nie dość głębokie, inni, że idą zbyt daleko i wprowadzają chaos. Prof. Kudryckiej nie można jednak odmówić aktywności i konsekwencji, towaru deficytowego w polskiej polityce.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną