Jak powinna wyglądać polska armia?
Polska zbrojna
Polska armia jest w takim stanie, że albo trzeba ją likwidować, albo postawić na nogi. Sprzęt mamy poradziecki. A nastawienie pokolonialne: zajeździć co jest i kupić nowe na Zachodzie. Ale co, dlaczego, po co, za ile, przeciw komu?
Modernizacja, wydawałoby się, to wielka szansa dla polskiego przemysłu. Ale tam sytuacja nie jest lepsza niż w armii.
Sławomir Olzacki/Forum

Modernizacja, wydawałoby się, to wielka szansa dla polskiego przemysłu. Ale tam sytuacja nie jest lepsza niż w armii.

Według ostatnio lansowanej koncepcji obronnej, Polska tak się dozbroi, że – jakby co – sama obroni swoje granice. Prof. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, coraz śmielej lansuje tę ideę. Takimi obietnicami dobrze karmi się narodową dumę. Brzmią znacznie lepiej niż prawda o tym, co mamy i na co nas stać. A mamy niewiele i stać nas na niewiele więcej.

Sprzęt starszy od żołnierzy

Armia jest droga w budowie, jeszcze droższa w utrzymaniu. Pacyfiści mawiają, że największym wkładem wojska w obronność byłaby samolikwidacja. 30 mld zł, które co roku wykładamy na wojsko, znacznie lepiej przysłużyłoby się krajowi, gdyby przeznaczyć je na infrastrukturę, energetykę czy wsparcie nauki. Ale idea rozbrojenia tłumów nie porywa. Armię popiera ponad 80 proc. społeczeństwa. Polska, jak wiadomo, ma trudną historię. Pod tym pretekstem wojsko załatwiło sobie uprzywilejowaną pozycję – ze sztywnym, ciągle rosnącym poziomem finansowania.

Jak na razie nie widać, żeby te pieniądze przekładały się na sprawność wojska. Jedną z przyczyn jest fakt, że za armią ciągną się tłumy emerytów. Mundurowi mają emerytalne przywileje, na jakie nie stać nawet bogatszych od nas. Drugim powodem ociężałości naszego wojska są lata niedofinansowania, które teraz odbijają się czkawką.

Jeszcze nie tak dawno na stronach Ministerstwa Obrony Narodowej można było znaleźć zakładkę o wojsku w liczbach.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną