Ile są warte obietnice PiS
Program PiS programem narodu
PiS już szykuje się do władzy i zapowiada rządy silnej ręki. W jej uścisku ma się znaleźć również gospodarka. Postanowiliśmy więc przyjrzeć się nieco bliżej niektórym propozycjom przyszłych zwycięzców.
Obszarem cudów, które w wyniku rządów silnej ręki zostaną zrealizowane, będą między innymi: służba zdrowia, wieś, sektor bankowy, reindustrializacja, mieszkania dla młodych.
Roman Kotowicz/Forum

Obszarem cudów, które w wyniku rządów silnej ręki zostaną zrealizowane, będą między innymi: służba zdrowia, wieś, sektor bankowy, reindustrializacja, mieszkania dla młodych.

Nie ma jakiegoś jednego dokumentu, który zawierałby program ekonomiczny PiS. Ale są liczne wypowiedzi prezesa partii i innych jej prominentów (np. ostatnio wiceprezesa Adama Lipińskiego na łamach „Gazety Wyborczej”), które dają wyobrażenie o jego głównych elementach.

Mają już one swoje wdzięczne nazwy. To m.in. upaństwowienie służby zdrowia, repolonizacja sektora bankowego, reindustrializacja, mieszkania dla młodych. A także „reforma 65”, czyli obniżenie właśnie podwyższonego wieku emerytalnego. A co najważniejsze: na to wszystko znajdą się pieniądze, a mimo to deficyt w finansach państwa zmaleje.

Z problemem marnej służby zdrowia PiS chce się uporać metodą Mariusza Łapińskiego, byłego ministra zdrowia w rządzie SLD, który zła upatrywał w istnieniu regionalnych kas chorych. SLD więc, po dojściu do władzy, te kasy zlikwidował. Zastąpił je monopolistą, scentralizowanym Narodowym Funduszem Zdrowia. I nadal jest źle. Więc PiS zlikwiduje NFZ. Przywróci administracji centralnej jurysdykcję nad placówkami leczniczymi, odbierając władzę marszałkom. Wraz z tym wróci finansowanie służby zdrowia z budżetu.

Co by to w praktyce oznaczało?


Cały artykuł Joanny Solskiej mogą Państwo przeczytać w bieżącym numerze POLITYKI – dostępnym w kioskach, w wydaniach na iPadzie, Kindle i w Polityce Cyfrowej.

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj