Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

W obronie baranka

Kolejna awantura o ubój rytualny

W Bohonikach podczas islamskiego święta Kurban Bajram tamtejsi muzułmanie, potomkowie Tatarów w służbie królów polskich, dokonali rytualnego uboju baranka. Obrońcy zwierząt próbowali do tego nie dopuścić, ale nie zdołali.

Działacze zawiadomili prokuraturę w Sokółce, że mogło dojść do złamania ustawy zakazującej uboju bez ogłuszania. A na tym polega ubój rytualny w islamie i judaizmie.

Już w zeszłym roku do rządu Donalda Tuska pisały w tej sprawie listy obie strony sporu: i liczne organizacje walczące o prawa zwierząt, i przedstawiciele wspólnot wyznaniowych. Zderzyły się odmienne poglądy na to, co jest prawem zwierzęcia, a co prawem do wolności wyznawania i praktykowania religii, i czy zakaz uboju bez ogłuszania wyklucza ubój rytualny. Osobny list do premiera w grudniu ub.r. podpisała w tej samej kwestii ponad setka naukowców. „Nasze stanowisko nie jest dyktowane jakąkolwiek niechęcią wobec rytuałów lub praktyk religijnych – czytamy w liście – lecz wyłącznie na opartym na wiedzy naukowej sprzeciwie moralnym wobec skrajnych form okrucieństwa wobec zwierząt jako istot zdolnych do odczuwania cierpień, bólu i strachu”.

W ostatnich miesiącach powstała nieformalna koalicja przeciwko ubojowi rytualnemu, obejmująca aktywistów społecznych, zwłaszcza młodych, część polityków i świata nauki. Jest to spora zmiana kulturowa, której rząd nie powinien ignorować. Pytania prawne w kwestii uboju rytualnego zgłosiły do Trybunału Konstytucyjnego organa prokuratury i gminy żydowskie. Obawiam się, że to obecnie jedyna możliwość wyjścia z pata, jaki powstał wskutek sprzecznych interpretacji stosownego prawa – nie tylko polskiego, lecz także europejskiego. Wyrok jest pilnie potrzebny, Wysoki Trybunale.

Polityka 43.2013 (2930) z dnia 22.10.2013; Komentarze; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "W obronie baranka"
Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną