Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Poznaj sylwetki nowych ministrów

Premier Donald Tusk przedstawił sześciu nowych ministrów. Siódmym nazwiskiem jest dotychczasowa minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, która obejmie tekę wicepremiera i będzie kierować nowym resortem, powstałym z połączenia resortów transportu i rozwoju regionalnego.
Kancelaria Prezesa RMNowi ministrowie rządu Donalda Tuska

SPORT

Andrzej Biernat (rocznik 1960), który zastąpi Joannę Muchę apetyt na fotel ministra sportu miał od dawna i wcale tego nie ukrywał. Po odebraniu nominacji zapowiedział, że skoncentruje się na współpracy ze związkami sportowymi.

Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie oraz studiów podyplomowych na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, na kierunku zarządzanie sportem.

Po studiach, przez osiem lat, pracował jako nauczyciel w szkole podstawowej. Później prowadził własną działalność gospodarczą – biuro podróży i firmę wydawniczą. W 1996 został dyrektorem Centrum Sportu i Rekreacji w Konstantynowie Łódzkim. Był również prezesem miejscowego klubu sportowego KKS Włókniarz.

Od 2005 roku poseł Platformy Obywatelskiej i jej przewodniczący w regionie łódzkim. W Sejmie zajmuje się głównie sportem. W tej kadencji pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Kultury Fizycznej, Turystyki i Sportu. Wcześniej przewodniczył stałej podkomisji do spraw przygotowań Polski do organizacji EURO 2012. Przewodniczył podkomisji ds. przygotowań Polski do przyszłorocznych mistrzostw świata w siatkówce i mistrzostw Europy w piłce ręcznej w 2016 r.

Jest żonaty i ma dwie córki: Milenę i Blankę.

Grażyna Myślińska/ForumAndrzej Biernat

 

 

ŚRODOWISKO

Marcina Korolca – który ma pozostać pełnomocnikiem rządu ds. klimatycznych - na stanowisku ministra środowiska zastąpi Maciej Grabowski (rocznik 1959), od pięciu lat wiceminister w resorcie finansów, odpowiedzialny za system podatkowy. W ostatnich latach zajmował się głównie finansami (był m. in. członkiem Komisji Nadzoru Finansowego, nadal pełni funkcję Głównego Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych).

Jak wynika z jego oficjalnego biogramu jest doktorem ekonomii, a także inżynierem nawigatorem. W latach 80. pracował w Polskich Liniach Oceanicznych jako oficer pokładowy.

Przez lata pracował w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową, gdzie był także wiceprezesem Zajmował się badaniami nad systemami podatkowymi, transformacją systemów społeczno-gospodarczych, rynkami pracy. Wykładał na Uniwersytecie Gdańskim. Rozwijał Polskie Forum Strategii Lizbońskiej oraz Polskie Forum Obywatelskie. Brał udział w pracach nad przygotowaniem Strategii Rozwoju Kraju 2007-2015.

Podczas wystąpienia po ogłoszeniu nowych nominacji mówił, że jego priorytetem jako nowego ministra środowiska będzie przyspieszenie wydobycia gazu z łupków. Na przyspieszenie w tej kwestii zwrócił także uwagę premier Donald Tusk, który prezentował nowego ministra „Mam także inne oczekiwania wobec pana ministra” – zastrzegł premier.

Ministerstwo finansów/materiały prasoweMaciej Grabowski

 

EDUKACJA

Po Krystynie Szumilas resort edukacji przejmuje Joanna Kluzik – Rostkowska (rocznik 1963). Odkąd dwa lata temu zadebiutowała w PO, słuch po niej zaginał. W ostatnim rankingu posłów Tygodnika POLITYKA dostała od dziennikarzy żółtą kartkę właśnie „za wielką nieobecność”. Wśród swoich priorytetów wylicza: przekonanie rodziców, że sześciolatki poradzą sobie w szkole, obniżenie cen podręczników i dobre przygotowanie absolwentów szkół do wejścia na rynek pracy. Jednak z tematyką oświatową, poza tym, że w szkole ma troje dzieci, nie miała do tej pory wiele wspólnego. Nie pracuje nawet w sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży.

Ma za to doświadczenie medialne i w rozlicznych instytucjach. Premierowi zależy na tym, by wreszcie ktoś skutecznie zawalczył o poparcie dla sześciolatków w szkołach. Kluzik – Rostkowska daje na to nadzieję, bo w obyciu medialnym bije swoją poprzedniczkę na głowę. Zanim pojawiła się w polityce, przez kilka zarabiała na życie jako dziennikarka. Pracowała w „Tygodniku Solidarność” (tam poznała Jarosława Kaczyńskiego), „Expressie Wieczornym”, we „Wprost” i przez trzy lata jako redaktor naczelna „Przyjaciółki”. Kiedy prezydentem Warszawy został Lech Kaczyński, ona objęła funkcję jego pełnomocnika ds. kobiet i rodziny.

W rządzie Jarosława Kaczyńskiego przez kilka miesięcy była ministrem pracy i polityki społecznej (wcześniej pełniła też funkcje wiceministra w tym resorcie, a także w ministerstwie rozwoju regionalnego). Po katastrofie smoleńskiej kierowała kampanią prezydencką Jarosława Kaczyńskiego. Kiedy prezes przegrał wybory, władze PiS wykluczyły ją z partii. Po falstarcie jej własnej partii Polska Jest Najważniejsza, dwa lata temu przeszła do PO.

materiały prasoweJoanna Kluzik - Rostkowska

 

NAUKA

Po Barbarze Kudryckiej resort nauki przejmuje Lena Kolarska-Bobińska (rocznik 1947). To jej rządowy debiut, choć od lat funkcjonuje w sferze publicznej – jako ekspert i doradca wielu instytucji, w tym prezydentów Lecha Wałęsy i Aleksandra Kwaśniewskiego, pełnomocnika rządu do spraw negocjacji członkowskich z Unią Europejską, Banku Światowego, Rzecznika Praw Obywatelskich czy Komendanta Głównego Policji.

Obecnie jest europosłanką EPL/PO, zasiada m. in. w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. Popiera prace dotyczące wydobycia gazu łupkowego w Polsce. Niedawno POLITYKA wyróżniła ją w swoim rankingu eurodeputowanych. W wyborach do Parlamentu Europejskiego dostała najwięcej głosów spośród kandydatów PO w okręgu lubelskim. Teraz jednak, w związku z objęciem teki ministra, musi zrezygnować z mandatu (łączenia tych funkcji zabrania kodeks wyborczy).

Od 10 lat jest profesorem socjologii, przez wiele lat związana była z Instytutem Filozofii i Socjologii PAN, była też dyrektorem Centrum Badania Opinii Publicznej, a potem – przez 12 lat - Instytutu Spraw Publicznych. Jest jedną z liderek Kongresu Kobiet.

Podczas ogłoszenia nowych nominacji, przyszła minister nauki stwierdziła, że ze względu na środki "nauka jest wygraną budżetu europejskiego": - Musimy teraz zacząć wydawać efektywnie i skutecznie te pieniądze, wspólnie ze środowiskami naukowymi.  Kolarska-Bobińska podkreśliła, że wywodzi się ze środowiska naukowego, „właściwie nie ma poczucia, by z niego wyszła”, a teraz będzie jeszcze ściślej współpracowała z nim w nowej roli.

Rafał Michałowski/Agencja GazetaLena Kolarska - Bobinska

 

 

FINANSE

Mateusz Szczurek (rocznik 1975) zastąpi ministra finansów Jacka Rostowskiego. - Cieszę się, że jeden z najzdolniejszych, niektórzy twierdzą, że najzdolniejszy polski ekonomista, specjalista od makroekonomii, ale też od liczenia pieniędzy, podejmuje się trudnej misji - powiedział Donald Tusk, przedstawiając nowego ministra finansów. Szczurek nie odziedziczył po Rostkowskim teki wicepremiera. Tusk podkreślił, że Jacek Rostowski poparł tę nominację. - Cieszę się, bo co do strategii makroekonomicznej mamy pogląd właściwie identyczny - ustępujący minister finansów, wchodzący na ten urząd i ja, co gwarantuje potrzebną ciągłość – mówił Tusk

Szczurek ma imponujący życiorys naukowy i zawodowy. Jest absolwentem Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego i doktorem ekonomii University of Sussex. W 1998 r. i 2007 r. odbył kurs ekonometrii International Center for Money and Banking Studies w Genewie i Londynie.

Od 2011 r. był głównym ekonomistą ING Group na Europę Środkową i Wschodnią, a wcześniej od 1997 r. ekonomista ING Barings i główny ekonomista ING Banku Śląskiego. Wykłada ekonomię m. in. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jest członkiem Towarzystwa Ekonomistów Polskich. Żonaty, ma pięcioro dzieci. Szczurek jest zapalonym podróżnikiem i rowerzystą. Zwiedził m. in.: Iran, Etiopię, Argentynę, Chile, Ruandę i Peru.

Szymon Laszewski/BEWMateusz Szczurek nowy minister finansów

 

ADMINISTRACJA I CYFRYZACJA

Michał Boni przed ogłoszeniem rekonstrukcji rządu powiedział, że jego sprawy resortowe przejmie „dobry kandydat”. Premier postawił na Rafała Trzaskowskiego (rocznik 1972). W kampanii wyborczej do PE pytany o swoje plany powiedział: „Gdziekolwiek się znajdę, tam będę dobry.” Zna cztery języki angielski, francuski, hiszpański i rosyjski. W eurokampanii poparli go Michał Żebrowski, Urszula Dudziak, Tomasz Karolak, Piotr Adamczyk i Grzegorz Turnau. Nikt w PO, tak jak on nie potrafi wykorzystać Internetu do promocji swojej działalności politycznej.

Przed Brukselą Trzaskowski wykładał w Centrum Europejskim Natolin i Collegium Civitas (ma tytuł doktora nauk o polityce). Do swoich priorytetów nowy minister zaliczył ochronę danych osobowych, handel w Internecie i dostęp do informacji publicznej. - Talenty i narzędzia przydatne w pracy w rządzie pana Rafała Trzaskowskiego są wręcz legendarne. Część z państwa miała okazję poznać pana Rafała Trzaskowskiego w akcji, więc myślę, że podzielicie moją opinię, że nie jest to komplement, tylko trafna ocena jego umiejętności i potencjału - powiedział Donald Tusk.

Pracę w Brukseli Trzaskowski zaczynał jako doradca Jacka Saryusza-Wolskiego, przewodniczącego komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego. W rankingu europosłów Tygodnika POLITYKA zebrał takie recenzje: „To jego pierwsza kadencja, ale jest lepszy od niejednego europosła z doświadczeniami z poprzedniej kadencji. Ekspert od prawa europejskiego, po radę do niego zwraca się wielu posłów z Europy. Jeden z nielicznych polskich przedstawicieli w PE rozumiejących wagę procesów instytucjonalnych zachodzących w UE w związku z kryzysem.” Nowy szef MAC w europarlamencie zajmował się m.in. pracą nad ochroną prywatności, nowym pakietem telekomunikacyjnym.

materiały prasoweRafał Trzaskowski

 

 

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną