Abp Stanisław Gądecki nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski
Bez niespodzianek
Nuncjusz Celestino Migliore powiedział tuż przed wyborem nowego szefa episkopatu, że nie wyklucza niespodzianki. Cóż. Tego, że biskupi na następcę abp. Józefa Michalika wybrali jego zastępcę, chyba nuncjusz niespodzianką nie nazwie.
Abp Stanisław Gądecki, nowy przewodniczący KEP
Grażyna Myślińska/Forum

Abp Stanisław Gądecki, nowy przewodniczący KEP

Już od początku roku nazwisko abp. Stanisława Gądeckiego krążyło na kościelnej giełdzie i mediach świeckich (kościelne udawały, że to poniżej ich poziomu, i milczały). Pod koniec grudnia 2013 r. w artykule na ten temat wymieniałem Gądeckiego jako kandydata drugiego wyboru. I jako taki ostatecznie został wybrany 12 marca na pięcioletnią kadencję. Po dwu kadencjach abp. Michalika Gądecki może się wydawać czymś ożywczym. Zwłaszcza że nie afiszuje się radiomaryjnie i ma w sobie coś z poznańskiej gospodarności wyrastającej z etosu mieszczańskiego.

Zapamiętam także, że odważył się zdystansować od triumfalnego tonu w relacjach biskupów po wizycie ad limina. Dał do zrozumienia, że Franciszek miał jednak także uwagi krytyczne na temat Kościoła w Polsce. Wcześniej abp Gądecki mówił o objawach kryzysu w tymże Kościele i odcinał się od angażowania się biskupów w politykę.

To wszystko liczę mu na plus. Ale są też plusy ujemne. Gądecki jest częścią centralnej kościelnej biurokracji, wie wiele, niewiele mówi o konkretach interesujących niezależne od Kościoła media. Uważa się go, słusznie, za dość umiarkowanego, ale na tle obecnego episkopatu. W kwestii „ideologii gender” jest mu blisko do abp. Michalika i poseł Kempy.

Wybór zbiega się z pierwszą rocznicą habemus papam. Abp Gądecki raczej nie będzie polskim Franciszkiem, choć będzie się starał. Nie ma jednak Franciszkowej charyzmy ani podobnego wsparcia w Kościele w Polsce, który Franciszka chwali, a działa po staremu. 

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj