Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Zastępca następcą

Franciszkańska przemiana episkopatu?

Abp. Stanisław Gądecki zdobył się na wyznanie, że dostrzega symptomy kryzysu tożsamości katolickiej w Polsce. Abp. Stanisław Gądecki zdobył się na wyznanie, że dostrzega symptomy kryzysu tożsamości katolickiej w Polsce. Marek Lapis / Forum
Czy wybór abp. Stanisława Gądeckiego na nowego szefa episkopatu oznacza, że w polskim Kościele działa efekt Franciszka?
W wyborach na szefa episkopatu odpadł bardziej liberalny kard. Kazimierz Nycz.Gabriel Bouys/AFP Photo/EAST NEWS W wyborach na szefa episkopatu odpadł bardziej liberalny kard. Kazimierz Nycz.

Dwie kadencje abp. Józefa Michalika nie zapiszą się w historii Kościoła ani Polski. W pożegnalnej rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną abp Michalik na pytanie, co było dla niego najtrudniejsze w ciągu 10 lat sprawowania urzędu, odpowiada, że pomówienie go o tajną współpracę z SB oraz „inne wydarzenia, gdy próbowano wmówić mi wiele negatywnych rzeczy, na przykład pobłażanie dla pedofilii”. I tyle.

Najciekawszy w głosowaniu na nowego szefa Konferencji Episkopatu Polski (KEP) jest słaby wynik „radiomaryjnego” abp. Wacława Depy. Ostatnio wsławił się on pomysłem jakiegoś polskiego indeksu mediów zakazanych dla Polaka katolika. I załamaniem rąk nad upartyjnieniem mediów publicznych, którego jakoś nie dostrzega w mediach kościelnych. Może sromotna przegrana Depy (przegrał również z kard. Nyczem) to zapowiedź franciszkańskiej przemiany episkopatu?

Nowy przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki (ur. w 1949 r.) zdobył się na wyznanie, że dostrzega symptomy kryzysu tożsamości katolickiej w Polsce. A tuż przed wyborem dał do zrozumienia, że papież Franciszek podczas wizyty polskiego episkopatu w Rzymie miał jednak uwagi krytyczne. „Obawiam się, że wcielanie w życie stylu papieża Franciszka może się okazać dla naszego Kościoła niełatwym problemem” – powiedział Gądecki. ­Kontrastowało to z opinią ­odchodzącego z funkcji abp. Józefa Michalika, że „wizyta ad limina była wielkim uznaniem, zdumieniem wobec dokonań Kościoła w Polsce” (obie wypowiedzi hierarchów za KAI).

Wybór Gądeckiego nie wywołuje emocji. W końcu był od dawna typowany przez komentatorów. Abp Gądecki był przez dwie kadencje wiceprzewodniczącym episkopatu KEP.

Polityka 12.2014 (2950) z dnia 18.03.2014; Polityka; s. 23
Oryginalny tytuł tekstu: "Zastępca następcą"
Reklama