Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI
To, że można obrazić uczucia religijne, jest dla polskich księży, prokuratorów i sądów oczywiste, czego dowodem wiele postępowań i procesów. Ale czy istnieje obraza uczuć niereligijnych?
Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego Tygodnika POLITYKA.
Michał Mutor/Agencja Gazeta

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego Tygodnika POLITYKA.

Okładka najnowszego numeru POLITYKI
Polityka

Okładka najnowszego numeru POLITYKI

Czy ateiści, którym zarzuca się brak wyższych uczuć, zagrożenie dla moralności i ogólnie zło tego świata, mają prawo do obrony przed sądem? W najnowszej POLITYCE właśnie ateizmowi i ateistom poświęcamy okładkę i trzy materiały: bardzo interesujący wywiad z byłym jezuitą, prof. Stanisławem Obirkiem o fundamentalizmie religijnym, który łączy się z politycznym i wypycha z przestrzeni publicznej osoby niewierzące, artykuł Joanny Podgórskiej o sprawach sądowych, jakie ateiści wytaczają tym, przez których czują się znieważeni, oraz felieton prof. Jana Hartmana (na okładce), tłumaczącego sens inscenizowanej egzekucji, jakiej poddał się w ostatnią sobotę. Staramy się w zamieszczonych tekstach odpowiedzieć na pytanie, czy ateiści są w Polsce szykanowani i jak mógłby wyglądać mądry dialog między nimi a wierzącymi.

I drugi ważny temat: ile się komu od państwa należy. Protest matek niepełnosprawnych dzieci pokazał, że to bardzo trudny problem. Od dawna nie odbyliśmy porządnej dyskusji o sprawiedliwości społecznej, o tym, jakie i czyje potrzeby powinny być zaspokajane w pierwszej kolejności, w jakim stopniu wspólnota jest odpowiedzialna za tych, którym się gorzej powiodło. Z takimi pytaniami w najnowszej POLITYCE mierzy się Jacek Żakowski.

A na deser interesujący artykuł Bartka Chacińskiego o niezwykłej karierze internetowego hashtaga, który zaczął wieść drugie życie poza siecią.

Zachęcam gorąco do lektury wszystkich pozostałych tekstów w POLITYCE.

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj