Komunia w kratkę
Z żelaznego grafiku wydarzeń majowych w tym roku wypadła Pierwsza Komunia Święta. Przynajmniej w części diecezji, bo zmieniły się zasady przystępowania do tego sakramentu.
Uroczystość pierwszej Komunii Świętej w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu.
Tomasz Barański/Reporter

Uroczystość pierwszej Komunii Świętej w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu.

Według nowych, przyjętych przez episkopat zasad dzieci powinny przystępować do komunii nie w drugiej, lecz w trzeciej klasie. – Coraz więcej dzieci trafiało do szkoły bez przygotowania religijnego. Niektóre nie znały nawet podstawowych modlitw. Wydłużenie okresu przygotowań do sakramentu to dobra decyzja – mówi ksiądz Joachim Kobienia z kurii diecezjalnej w Opolu, w której od kilku lat do komunii przystępują trzecioklasiści.

Tyle że reforma kościelna zbiegła się w czasie z reformą szkolną. Część rodziców zdecydowała się wcześniej puścić sześciolatki do pierwszej klasy. W efekcie w drugich klasach uczą się teraz zarówno ośmio-, jak i siedmiolatki. – Siedmiolatek nie tylko mało zrozumie, ale nawet mało zapamięta z tak ważnego święta – mówi jeden z kieleckich księży.

Episkopat ustalił, że to biskupi będą indywidualnie decydować, jak rozwiązać ten problem i czy w tym roku na terenie ich diecezji odbędzie się Pierwsza Komunia Święta. A ponieważ diecezji jest 41, to komunie organizowane są w kratkę. I tak w Częstochowie, Przemyślu czy Bielsku-Białej dzieci będą miały w tym roku komunię.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj