Zamiast wspomnień i martyrologii najwybitniejsi światowi i europejscy intelektualiści będą dyskutować o najważniejszych wyzwaniach, które dziś stoją przed Polską, Europą i światem. Tematyka międzynarodowa przeplatać się będzie ze spotkaniami z ludźmi kultury i pisarzami. Wstęp jest bezpłatny, niezbędna jest rejestracja – www.igrzyskawolnosci.pl.
4 czerwca – środa
6. Dzielnica (ul. Piotrkowska 102)
15.30 – spotkanie: „Wolna w ramach niewoli, zniewolona wolnością”
- Agnieszka Holland – polska reżyserka i scenarzystka, trzykrotne nominowana do Oscara za filmy: „Gorzkie żniwa”, „Europa, Europa” oraz W ciemności”.
Moderator: Joanna Łopat, Liberté!
17.00 – panel dyskusyjny: „Walka pamięci z zapomnieniem – 25 rocznica wydarzeń na placu Tian'anmen”
- Bogdan Góralczyk – polski sinolog, dyplomata, politolog i publicysta
- Piotr Niemczyk – polski polityk, były wiceminister gospodarki
- Agnieszka Bieńczyk-Missala – członkini Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych
- Radosław Pyffel – sinolog, badacz relacji polsko-azjatyckich, wykładowca
- Carl Gershman – prezes Narodowego Funduszu na rzecz Demokracji, współpracował z Komisją Praw Człowieka ONZ
Moderator: Dominika Bychawska-Siniarska.
18.30 – spotkanie: Chiny i demokracja 25 lat po Tian'anmen
- Carl Gershman – prezydent National Endowment for Democracy
21.30 – koncert: Masecki & Moretti
23.00 – afterparty: Roman Jurek
5 czerwca – czwartek
6. Dzielnica (ul. Piotrkowska 102)
16.00 – panel dyskusyjny: „Nic nie usprawiedliwia stosowania tortur?”
- Gerald Staberock – przewodniczący Światowej Organizacji Przeciwko Torturom (OMCT – Organisation Mondiale Contre la Torture) z siedzibą w Genewie
- Mikołaj Pietrzak – adwokat, przewodniczący Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, pełnomocnik Abd Al-Rahima Al-Nasiriego w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym przez Prokuraturę Apelacyjną w Krakowie
- Andrzej Poczobut – dziennikarz „Gazety Wyborczej”, dysydent, więzień polityczny reżimu A. Łukaszenki
Moderator: Adam Bodnar – wiceprezes zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, członek rady dyrektorów Funduszu ONZ na rzecz Ofiar Tortur
18.00 – spotkanie: „Stan duszy rosyjskiej po inwazji na Krym”
- Wiktor Jerofiejew – rosyjski pisarz, krytyk literacki
Prowadzenie: Andrzej de Lazari, Uniwersytet Łódzki
21.30 – koncert: Waclaw Zimpel Quartet
23.00 – afterparty: Łukasz Adamek
6 czerwca – piątek
Centralne Muzeum Włókiennictwa (ul. Piotrkowska 282)
10.00 – panel dyskusyjny: „Rosja – Ukraina koniec specjalnej relacji?”
- Mykoła Riabczuk – ukraiński krytyk literacki, eseista i publicysta, poeta
- Wiktor Jerofiejew – rosyjski pisarz, krytyk literacki
13.30–14.30 – lunch
14.30 – panel dyskusyjny: „Polska na globalnej szachownicy. Następnych 25 lat polskiej polityki zagranicznej”
- Bartosz Węglarczyk – dziennikarz i prezenter telewizyjny, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”
- Roman Kuźniar - doradca Prezydenta RP ds. międzynarodowych
Prowadzenie: Adam Balcer, autor książki „Polska na globalnej szachownicy”
16.00 – panel dyskusyjny: „Sytuacja Obrońców Praw Człowieka na terenie byłego ZSRR”
- Sergey Golubok – adwokat petersburkiej rady adwokackiej Federacji Rosyjskiej. Reprezentuje m.in. aktywistów Greenpeace oskarżonych o akty chuligańskie będące efektem próby wdarcia się na pokład rosyjskiej platformy wiertniczej we wrześniu 2013 roku
- Rashid Hajili – prawnik, przewodniczący Instytutu Praw Mediów w Azerbejdżanie, wiodącej organizacji w zakresie promowania idei wolności słowa i prawa dostępu do informacji
- Alexandra Novitchkova – aktywistka Euromodan-SOS, obrończyni praw człowieka kijowskiego Centrum Wolności Obywatelskich.
Prowadzenie: Dominika Bychawska-Siniarska, Helsińska Fundacja Praw Człowieka
6. Dzielnica (ul. Piotrkowska 102)
21.30 – koncert: Pink Freud
23.00 – afterparty: Cookie Monster
7 czerwca – sobota
Centralne Muzeum Włókiennictwa (ul. Piotrkowska 282)
10.00 – spotkanie: „Estetyka, polityka i władza”
- Richard Shustermann – filozof amerykańsko-izraelski, jeden z najwybitniejszych teoretyków kultury
Prowadzenie: Andrzej Walczak, Atlas
12.00 – spotkanie: „Intelektualiści i demokracja”
- Frank Furedi – Profesor socjologii Uniwersytetu w Kent zajmujący się edukacją, autor m.in. „Gdzie się podziali wszyscy intelektualiści”, „Polityki strachu”, „Paranoid parenting”
Prowadzenie: Daria Hejwosz, „LIBERTÉ!”
13.30–14.30 – lunch
14.30 – spotkanie: „Europa droga do supremacji”
- Brendan Simms – wykładowca Centrum Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Cambridge. Autor przełomowej historii Europy „Europe: The Struggle for Supremacy, 1453 to the Present”
16.30 – spotkanie: „Globalizacja i uniwersalizm wartości Zachodu”
- Guy Sorman – francuski pisarz, liberalny publicysta polityczny filozof i podróżnik
Prowadzenie: Błażej Moder, FOR
18.30 – spotkanie: „Przyczyny neoimperialnej polityki Rosji”
- Gleb Pawłowski – rosyjski politolog, były doradca Władimira Putina
Prowadzenie: Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz
6. Dzielnica (ul. Piotrkowska 102)
21.30 – koncert: Jazzpospolita
23.00 – afterparty: Balbina Bruszewska
8 czerwca – niedziela
Centralne Muzeum Włókiennictwa (ul. Piotrkowska 282)
10.00 – spotkanie: „Porządek i chaos w XXI wieku”
- Robert Cooper – Brytyjski dyplomata, wpływowy doradca Tony’ego Blaira i Catherine Ashton.
Prowadzenie: Leszek Jażdżewski, „LIBERTÉ!”
12.00 – spotkanie: „Chiny i Indie - Nowe potęgi światowe?”
- Pankaj Mishra – Wielokrotnie nagradzany indyjski pisarz opisujący wschodzące potęgi Azji, laureat prestiżowej nagrody literackiej Windham–Campbell przyznawanej przez Uniwersytet Yale.
Prowadzenie: Maciej Nowicki
13.30–14.30 – lunch
14.30 – spotkanie: „Jaka przyszłość dla Ukrainy?”
- Jarosław Hrycak – ukraiński historyk, dyrektor Instytutu Badań Naukowych Uniwersytetu Lwowskiego
Prowadzenie: Łukasz Jasina, „Kultura Liberalna”
16.00 – spotkanie: „Czy Europa ma jeszcze geopolityczne znaczenie?”
- François Heisbourg – prezydent International Institute for Strategic Studies oraz Geneva Centre for Security Policy
Moderacja: Maciej Nowicki
6. Dzielnica (ul. Piotrkowska 102)
21.30 – koncert: Liber Alles
Organizator: Liberté! (Fundacja Industrial)
Partnerami głównymi Igrzysk są: Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Instytut Książki, Urząd Miasta Łodzi, Fundacja im. Friedricha Naumanna - Fundacja na Rzecz Wolności.
Partnerami merytorycznymi Igrzysk są: 4Liberty.eu, EC1 Fundacja Łódzka, Svaboda Institute, Think Tank, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Uniwersytet Łódzki.
Partnerami medialnymi są: „Gazeta Wyborcza”, „Polityka”, Radio TOK FM, TVP Info.
Czytaj więcej: www.igrzyskawolnosci.pl