Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Bieńkowska oficjalną kandydatką do Komisji Europejskiej

Flickr CC by 2.0
Wicepremier i szefowa MIiR-u została wyznaczona przez polski rząd do pełnienia funkcji w Komisji Europejskiej. Bieńkowska ma objąć tekę ds. rynku wewnętrznego.

Jean-Claude Juncker, nowo wybrany szef Komisji Europejskiej, rozpoczął we wtorek przesłuchania kandydatów na komisarzy, których wskazały państwa członkowskie. Polska wytypowała minister infrastruktury i rozwoju regionalnego Elżbietę Bieńkowską. Według „EUobserver” – prestiżowego brukselskiego serwisu zajmującego się tematyką unijną – „dotąd tylko Bułgaria, Czechy, Dania, Włochy, Polska, Słowenia i Szwecja nominowały kobiety”.

Spotkanie Jean-Claude Juncker – Bieńkowska odbędzie się w najbliższy czwartek. We wtorek były premier Luksemburga rozmawiał z Bułgarką Kristaliną Georgievą, uznawaną za kandydatkę na komisarza ds. budżetu, Fransem Timmermansem z Holandii, byłą słoweńską premier Alenką Bratusek, Finem Jyrki Katainenem oraz Łotyszem Valdisem Dombrovskisem. 

Polska starała się o jedną z ważnych tek ekonomicznych w nowej Komisji. Premier Donald Tusk wspominał, że najbardziej zależy mu na energetyce, konkurencji i rynku wewnętrznym. Według ostatnich informacji TVP Info najbardziej prawdopodobne jest przypisanie Elżbiecie Bieńkowskiej tej ostatniej teki. Stanowisko, jakie obejmie wicepremier, zostanie potwierdzone w czwartek. 

Największym problem dla Junckera w pracach nad składem nowej Komisji jest brak balansu płci. Dotychczas pewnych jest tylko, według „EUobserver”, siedem kandydatek, a nowemu szefowi KE zależało na co najmniej dziewięciu. Jeśli ten limit nie zostanie wypełniony, Parlament Europejski może zagłosować przeciwko takiej Komisji, co opóźni rozpoczęcie kadencji, zaplanowane na 1 listopada.

Konsekwencją odejścia Bieńkowskiej do Brukseli będzie podział jej superresortu na ministerstwo infrastruktury i ministerstwo rozwoju, co potwierdził już wicepremier Janusz Piechociński. Najpoważniejszym kandydatem do przejęcia kierownictwa w tym drugim resorcie jest Adam Ździebło, od 2013 r. zastępca wicepremier w ministerstwie. Inne postulaty PSL, dotyczące utworzenia Ministerstwa Energii, będą omawiane po wyborach. 

Do końca tego tygodnia Juncker spotka się ze wszystkimi kandydatami na komisarzy. Po ułożeniu listy z 28 nazwiskami komisarze zostaną zatwierdzeni przez państwa członkowskie. Dopiero potem Juncker ogłosi, która teka przypadnie któremu komisarzowi. Według pojawiających się wcześniej nieoficjalnych informacji skład nowej KE może być znany już 10 września. Kolejnym krokiem będzie wysłuchanie komisarzy przez PE, a skład całej komisji zostanie przegłosowany w październiku.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną