Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Ewa Kopacz rekomendowana na premiera. Ma być też szefową PO

Maciej Śmiarowski / Kancelaria Prezesa RM
Zarząd Platformy Obywatelskiej jednogłośnie rekomendował obecną marszałek Sejmu jako kandydatkę na premiera. Prezydent mówi, że decyzja PO „nie jest dla niego wiążąca”.

Kandydaturę Ewy Kopacz musi jeszcze zatwierdzić prezydent Bronisław Komorowski. To prezydent, zgodnie z konstytucją, w ciągu 14 dni od dymisji premiera desygnuje nowego szefa rządu. Bronisław Komorowski, odpowiadając na pytania dziennikarzy podczas środowej konferencji w Belwederze, stwierdził że decyzja zarządu PO „nie jest dla niego wiążąca”. – Prezydent jest w tym zakresie zupełnie nieskrępowany. Decyduje o tym konstytucja, ale i zdrowy rozsądek i odpowiedzialność za państwo polskie nakazuje, aby szukać takiego rozwiązania personalnego, które by stwarzało większą możliwość bezpiecznego przejścia przez ten zakręt, jakim jest ważne i niesłychanie korzystne dla Polski wydarzenie. Awans premiera, a nie upadek rządu – mówił prezydent.

Premier miał się spotkać z prezydentem w środę wieczorem. Według kancelarii prezydenta rozmowa miała dotyczyć szczytu NATO w Newport w Walii. Wcześniej PAP, powołując się na źródła rządowe, podawała, że politycy mają omawiać też kwestię kandydatury Ewy Kopacz.

Rekomendacja dla Kopacz

Ewa Kopacz ma pełne wsparcie zarządu partii jako kandydat na premiera poinformował wcześniej PAP Tomasz Lenz z zarządu PO. Nazwisko Kopacz jako potencjalnej kandydatki na premiera przewijało się w mediach od soboty, kiedy Donald Tusk został wybrany na szefa Rady Europejskiej. Oprócz niej wymieniano również m.in. Tomasza Siemoniaka (był uważany za jej najpoważniejszego konkurenta do tej rekomendacji) i Radosława Sikorskiego.

Jak podaje radio TOK FM, Ewa Kopacz ma również zostać szefową PO. Stałoby się to 1 grudnia, bo tego dnia Donald Tusk oficjalnie rozpocznie urzędowanie w Brukseli. Do tego czasu ma szefować Platformą, choć nie będzie łączyć tej roli z funkcją premiera. Obecny szef rządu ma podać się do dymisji jeszcze we wrześniu, o czym poinformowała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Po objęciu przez Ewę Kopacz funkcji premiera marszałkiem może zostać Cezary Grabarczyk.

W nowym rządzie może zabraknąć kilku dotychczasowych ministrów. O tekę unijnego komisarza walczy szefowa superresortu infrastruktury i rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Media podawały wcześniej, że ze stanowiskiem mogą pożegnać się też Bartłomiej Sienkiewicz, a także – o czym informowała „Gazeta Wyborcza” – szef resortu finansów Mateusz Szczurek oraz minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Kim jest Ewa Kopacz?

Obecna marszałek Sejmu, a być może przyszła premier, jest z zawodu lekarzem pediatrą. W Sejmie zasiada od 2001 roku (wcześniej przez kilka lat była radną w sejmiku województwa mazowieckiego). W latach 20072011 była ministrem zdrowia w rządzie Donalda Tuska. Po wyborach parlamentarnych w 2011 r. została marszałkiem Sejmu. Uważa się ją za jedną z najbliższych współpracowniczek obecnego szefa rządu.

Do PO przystąpiła w 2001 r., wcześniej należała do Unii Wolności. W 2013 r. wybrano ją jako pierwszą wiceprzewodniczącą Platformy (zastąpiła pełniącego tę funkcję Grzegorza Schetynę). Jeśli zostanie premierem, będzie drugą  po Hannie Suchockiej  kobietą na tym stanowisku.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną