Zwycięzcy i przegrani wyborów samorządowych
Co wyszło z urny?
Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do sejmików województw, czyli najbardziej partyjną część wyborów samorządowych. Wygrało z Platformą po raz pierwszy od 9 lat.
Główni politycy PiS triumfujący po ogłoszeniu wyników powyborczego sondażu Ipsos.
Tomasz Adamowicz/Forum

Główni politycy PiS triumfujący po ogłoszeniu wyników powyborczego sondażu Ipsos.

Wszystkie przedwyborcze sondaże wskazywały, że PO odrobiła wcześniejsze straty, że odejście Donalda Tuska i objęcie stanowiska premiera (a jednocześnie szefowej partii) przez Ewę Kopacz uratuje PO przed przegraną. Kopacz jednak, mimo pracowitej, choć mało efektownej kampanii, nie dała rady. Nie pomogła nawet „afera madrycka” posła Hofmana. Partia nie zdołała się zmobilizować, podobnie jak jej wyborcy.

Donald Tusk potrafił budować napięcie i przedwyborcze emocje, Ewa Kopacz próbowała te emocje zdusić, demonstracyjnie zamykając drzwi przed polityką w tym jej najbardziej emocjonalnym wydaniu. Ten zabieg się nie udał. Wstępne wyniki wskazują, że zawiedli przede wszystkim wyborcy z dużych miast, z regionów tradycyjnie platformerskich – frekwencja na Dolnym Śląsku czy w Zachodniopomorskiem, a nawet w stolicy świadczy o demobilizacji elektoratu.

Po ogłoszeniu ostatecznych szczegółowych wyników przez PKW (znów niestety kompromitująca wpadka techniczna) może się jednak okazać, że zwycięstwo PiS ma charakter psychologiczny i symboliczny, ale realnej władzy w sejmikach nie przyniesie lub tylko w ograniczonym stopniu. Dzięki rekordowemu wynikowi PSL, które zdobyło 17 proc. głosów, a więc tyle, ile nie zdobyło nigdy wcześniej, koalicje PO i PSL, ewentualnie wspierane przez SLD, mogą objąć władzę w dużej większości województw. Oprócz bastionu Podkarpackiego i być może zdobytej przez PiS Małopolski czy Lubelszczyzny.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj