Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Nie żyje profesor Edmund Wnuk-Lipiński

Prof. Edmund Wnuk-Lipiński. Prof. Edmund Wnuk-Lipiński. Darek Iwański / Forum
Znany socjolog, autor cenionych publikacji i twórca Instytutu Studiów Politycznych PAN zmarł w niedzielę. Miał 71 lat.

W niedzielę w wieku 71 lat zmarł profesor Edmund Wnuk-Lipiński. O jego odejściu poinformował prof. Stanisław Mocek, rektor Collegium Civitas. 

Edmund Wnuk-Lipiński był profesorem socjologii, nauczycielem akademickim, ale także pisarzem fantastyki naukowej. W latach 2006-2012 pełnił funkcję rektora uczelni Collegium Civitas, a na początku lat 90. współtworzył Instytut Studiów Politycznych PAN i był jego pierwszym dyrektorem. Poza Polską wykładał w Austrii, Francji, Kanadzie, Niemczech, Norwegii czy Bułgarii.

Napisał szereg cenionych książek socjologicznych, między innymi „Granice wolności. Pamiętnik polskiej transformacji” (2003) oraz „Socjologia życia publicznego” (2005). Pracę naukową połączył z pisarską: jego „Rozpad połowiczny” otrzymał w 1988 roku najbardziej prestiżowe wyróżnienie w polskiej fantastyce, Nagrodę im. Janusza A. Zajdla.

W latach 80. prof. Wnuk-Lipiński był doradcą NSZZ „Solidarność” ds. polityki społecznej, uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu z ramienia opozycji. W 2011 został odznaczony przez prezydenta Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Był uważnym obserwatorem życia politycznego. Na pytanie, czego życzy Polsce w XXI wieku, w rozmowie z POLITYKĄ odpowiedział:

„Stabilizacji, oczywiście. Mówiliśmy wcześniej o tym, jak prywata niszczyła Polskę od czasów szlacheckich. Podobnie jest z dzisiejszymi podziałami politycznymi. Możemy tego nie zauważać, ale one są bardzo polskie, związane z naszą historią, naszą literaturą i naszą tradycją”.

Przeczytaj cały wywiad =>

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną