Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Z Donbasu do Polski

Ewakuowani Polacy z Donbasu Ewakuowani Polacy z Donbasu Adam Warżawa / PAP

Od tygodnia jest już w Polsce 178 osób polskiego pochodzenia, ewakuowanych z ogarniętego wojną Donbasu na wschodzie Ukrainy. 13 stycznia wojskowymi samolotami przylecieli z Charkowa na lotnisko wojskowe pod Malborkiem, a następnie trafili do ośrodka Caritasu w Rybakach i kompleksu wypoczynkowego w Łańsku (oba w województwie warmińsko-mazurskim), gdzie spędzą najbliższe pół roku. W tym czasie, jak zapewnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które razem z innymi resortami, m.in. edukacji oraz pracy i polityki społecznej, zajmuje się opieką i pomocą dla Polaków, załatwiane będą wszystkie formalności związane z legalizacją ich pobytu w Polsce, organizowane będą dla nich kursy języka polskiego, adaptacyjne i zawodowe, a dzieci (jest ich ok. 60) od nowego semestru pójdą do szkół.

To był prawdopodobnie ostatni moment na ewakuację Polaków, choć, jak podkreślają eksperci z organizacji pozarządowych, procedury i tak trwały zdecydowanie za długo – początkowo miały się zakończyć w grudniu zeszłego roku. Ci, którzy zostali na terenie Donbasu, być może nawet kilkaset osób polskiego pochodzenia, które nie były w stanie udokumentować swoich polskich korzeni albo z powodów zdrowotnych lub rodzinnych nie zdecydowały się na wyjazd, na razie nie będą miały szans się stamtąd wydostać.

Przyjezdni, głównie rodziny z dziećmi i osoby starsze, podkreślają, że najważniejsze dla nich jest teraz znalezienie spokoju i równowagi po tym, co ostatnio przeszli. MSW utworzyło specjalny bank ofert dla firm, organizacji pozarządowych i instytucji, które chciałyby wesprzeć Polaków z Donbasu.

Polityka 4.2015 (2993) z dnia 20.01.2015; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8
Reklama