Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

5 lat po katastrofie smoleńskiej. Alternatywne uroczystości: państwowe i prezesa PiS

Darwinek / Wikipedia
Marszałek Radosław Sikorski zaapelował o umiar i zachowanie klimatu żałoby narodowej. Na atmosferę powagi, zadumy i jedności wcale się nie zanosi. PiS i tym razem planuje swoje uroczystości. Wyznawcy teorii spiskowych nie czują się zaproszeni na te państwowe.
Franciszek Mazur/Agencja Gazeta

To będzie szczególna rocznica katastrofy smoleńskiej. Wypada dokładnie miesiąc przed wyborami prezydenckimi, wciąż w cieniu sporów o pomnik smoleński i świeżych kłótni o stenogramy z tupolewa, które kilka dni temu wyciekły z prokuratury. I choć potwierdzają one już znane wcześniej przyczyny katastrofy, to jednak psują uroczysty charakter tej okrągłej rocznicy.

10 kwietnia 2010 r., w sobotę, w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie – 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z żoną.

Dwie msze, marsz i przemowa prezesa

„Bądźmy 10 kwietnia na Krakowskim Przedmieściu. Pokażmy, że pamiętamy!” – to hasło wszystkich, którzy tego dnia staną pod sztandarami PiS. Na miesięcznicy smoleńskiej organizowanej w marcu Jarosław Kaczyński apelował: „Mam nadzieję, że za miesiąc będzie nas tu dużo, dużo więcej, bo musimy trwać”.

Swoje uroczystości zgromadzeni wokół prezesa PiS rozpoczną poranną mszą w intencji ofiar w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu. Na godz. 8.41 przed Pałacem Prezydenckim zaplanowano apel pamięci. Potem politycy PiS złożą kwiaty na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej: na Cmentarzu Powązkowskim i Cmentarzu Bródnowskim.

Przed Pałacem Prezydenckim stanie wielka scena i wyrosną telebimy, na których będą emitowane zdjęcia i filmy o ofiarach katastrofy. Na scenie obok polityków PiS zobaczymy aktorów, którzy od lat wspierają tę partię: Katarzynę Łaniewską, Jana Pietrzaka i Jerzego Zelnika, który wystąpił na pierwszej wyborczej konwencji Andrzeja Dudy.

Sam Duda nie będzie zabierał głosu, co jest raczej zrozumiałe, skoro chce kreować się na prezydenckiego kandydata środka. Jak co roku odwiedzi grób Marii i Lecha Kaczyńskich na Wawelu. Najprawdopodobniej będzie mu towarzyszyć córka prezydenckiej pary Marta Kaczyńska. – To już stało się tradycją, że Marta, kiedy jest w Krakowie, ląduje pod skrzydłami Andrzeja Dudy. Dobrze się rozumieją: ona, córka biologiczna, i on, który postanowił nieść dziedzictwo naszego prezydenta – mówi polityk PiS.

Tuż przed godz. 17 lider PiS wygłosi przemówienie. A na godzinę 19 planowana jest kolejna msza – w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Spod kościoła po mszy wyruszy marsz pamięci. Dotrze przed Pałac Prezydencki.

Zakłóceniom ma zapobiegać specjalna, 300-osobowa partyjna służba porządkowa. – Są przeszkoleni w tym, jak radzić sobie z prowokatorami, jak uspokoić emocje tłumu, jak pokojowo zaprowadzić porządek – zdradza polityk PiS.

W południe w Sejmie zbierze się zespół parlamentarny ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej pod kierownictwem wiceprezesa PiS Antoniego Macierewicza. W piątek przedstawi najnowszy raport. Na pewno nie zabraknie w nim odniesień do ujawnionych kilka dni temu przez RMF FM stenogramów z kokpitu tupolewa. Według Macierewicza „zapis jest fałszywy i został ujawniony po to, żeby oskarżyć pilotów”.

Spokojne obchody państwowe

Sejm. Państwowe obchody zaplanowano w wielu miejscach. O godz. 7.15 odprawiona zostanie msza w kaplicy sejmowej, w której weźmie udział m.in. marszałek Radosław Sikorski. Tradycyjnie już tego dnia posłowie złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą parlamentarzystów, którzy zginęli w 10 kwietnia 2010 r.

Powązki. Na godz. 8.25 zaplanowano uroczystości przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Lotniczej Pod Smoleńskiem na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Po uczczeniu zmarłych minutą ciszy wybrzmi hymn i odmówione zostaną modlitwy ekumeniczne. Poprowadzą je: biskup polowy WP Józef Guzdek, prawosławny ordynariusz WP, bp Jerzy Pańkowski oraz ks. bp Mirosław Wola, naczelny kapelan Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego.

W Smoleńsku zginęli wyznawcy wielu religii. Nazwiska wszystkich zostaną uroczyście odczytane. Zaproszenia na te uroczystości zostały wręczone rodzinom ofiar. Udział zapowiedzieli prezydent Bronisław Komorowski, premier Ewa Kopacz, ministrowie oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Świątynia Opatrzności Bożej. Przedstawiciele państwa, na czele z Bronisławem Komorowskim, będą uczestniczyć we mszy w Świątyni Opatrzności Bożej, która rozpocznie się o godz. 11. Wysłuchają tu również koncertu – fragmenty „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta wykona Chór i Orkiestra Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina.

W Smoleńsku. Delegacja władz pojedzie w piątek do Smoleńska i Katynia. Na czele delegacji stanie Małgorzata Omilanowska, minister kultury, oraz szef kancelarii premiera Jacek Cichocki. Razem z nimi polecą też wicemarszałek Sejmu Elżbieta Radziszewska (PO) i Senatu Jan Wyrowiński (PO), a dołączą do nich posłowie i senatorowie reprezentujący wszystkie kluby parlamentarne. W tych uroczystościach udział wezmą również przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy. 

Wszystkie partie polityczne zorganizowały delegacje, które złożą wieńce na cmentarzach, gdzie zostały pochowane ciała ich kolegów i koleżanek.

Jeszcze w sobotę. Uroczystości upamiętniające 5. rocznicę katastrofy smoleńskiej odbędą się też w sobotę. Na życzenie prezydenta Komorowskiego rano w kaplicy Pałacu Prezydenckim zostanie odprawiona msza dla rodzin pracowników Kancelarii, którzy zginęli w katastrofie. Obecność zapowiedziała para prezydencka.

O godz. 16.45 na warszawskim pl. Piłsudskiego Anna Komorowska otworzy wystawę plenerową „Smoleńskie portrety”. Organizuje ją Muzeum Historii Polski i będzie ją można zwiedzać od 10 do 29 kwietnia.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną