Co kupuje polskie wojsko
Zakupy na potęgę
Osobom, które nie pogubiły się w serialu pt. przetargi dla polskiej armii, gratulujemy. Pozostałych zapraszamy do lektury alfabetu zakupów.
EC 725 Caracal w akcji
Airbus Helicopters

EC 725 Caracal w akcji

Arogancja

To ostre słowo, ale często ostatnio padało w kontekście przetargów dla polskiej armii. Związkowcy z zakładów PZL Świdnik, należących do włosko-brytyjskiej Augusty Westland, mówią, że rząd arogancko wybrał francuskiego producenta śmigłowców Caracal (patrz Helikopter wielozadaniowy), który nie ma nawet fabryki w Polsce. A osoby związane z przetargiem twierdzą, że zakład w Świdniku płaci cenę ze własną arogancję w podejściu do klienta, czyli wojska. Armia używa prawie 200 śmigłowców różnych typów wyprodukowanych w Świdniku. W pewnym momencie kłopoty z serwisem i dostawami części na czas były tak duże, że wojsko powołało odrębną jednostkę do kontaktów z firmą. Od czasu zmiany prezesa sytuacja się poprawiła. Ale złe wspomnienia pozostały.

Arogancji nie brak było również innym graczom. Amerykański producent śmigłowców Sikorsky Aircraft na kilka tygodni przed rozstrzygnięciem wezwał polski rząd do zmian w zapisach przetargowych. Uznał, że zaproponowane nie spełniają wymogów jego oferty.

Bezpieczeństwo

Rok po aneksji Krymu przez Rosję słowo to nabrało nowego znaczenia. Według specjalistów w ciągu najbliższych lat Polska nie jest narażona na bezpośrednią agresję ze strony Rosji. Co nie czyni nas w pełni bezpiecznymi, bo Rosja jest nieprzewidywalna. Na corocznym święcie propagandowym z okazji Dnia Zwycięstwa Rosjanie za jednym zamachem pokażą kilka nowych systemów – nową rodzinę czołgów, wozów bojowych, armatohaubic.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną