Ilu mamy bezrobotnych?
Jeśli wierzymy Eurostatowi, osób bez pracy jest w naszym kraju mniej niż 1,4 mln.
Lauvergnat Laurent/PantherMedia

Jeśli wierzymy Eurostatowi, osób bez pracy jest w naszym kraju mniej niż 1,4 mln.

Na to z pozoru proste pytanie odpowiedź jest coraz trudniejsza. Co miesiąc Główny Urząd Statystyczny publikuje dane o liczbie osób zarejestrowanych w urzędach pracy i wylicza stopę bezrobocia. W marcu była ona na poziomie 11,7 proc. (w lutym 12 proc.). Jednak również co miesiąc unijny urząd statystyczny Eurostat podaje dane dotyczące wszystkich krajów członkowskich. Według Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce w lutym wynosiła 7,8 proc. Co ciekawe, Eurostat dostaje dane… z polskiego GUS. Jak wyjaśnić tę sprzeczność?

GUS liczy wszystkich mających w Polsce status bezrobotnego, a Eurostat tylko tych, którzy naprawdę szukali pracy w ciągu ostatnich czterech tygodni i są gotowi do jej podjęcia w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Kiedyś dane publikowane przez GUS i Eurostat były bardzo zbliżone, jednak od 2006 r. różnica między nimi zaczęła się powiększać, a teraz po raz pierwszy przekroczyła aż cztery punkty procentowe. Co to oznacza? – Większość osób zarejestrowanych jako bezrobotne, ale nie występujące w statystykach Eurostatu, to pracujący w szarej strefie – w Polsce i za granicą. Status oficjalnego bezrobotnego jest im potrzebny do uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego – wyjaśnia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj