Zatrząsł sceną: najpierw muzyczną, a teraz polityczną
Popis Kukiza
Paweł Kukiz dysponuje dziś takim kapitałem politycznym, jaki w 2000 r. miał Andrzej Olechowski. Wówczas z jego 17 proc. narodziła się Platforma Obywatelska. Kukiz chce iść podobną ścieżką.
Wyborcy Kukiza będą przez najbliższe miesiące w centrum uwagi. W bliskiej perspektywie liczy się to, co zrobią w drugiej turze wyborów prezydenckich.
Krzysztof Zatycki/Forum

Wyborcy Kukiza będą przez najbliższe miesiące w centrum uwagi. W bliskiej perspektywie liczy się to, co zrobią w drugiej turze wyborów prezydenckich.

Paweł Kukiz według sondażu exit poll firmy Ipsos dostał 20,5 proc. głosów, czyli poparcie ok. 3 mln wyborców. To największa sensacja wyborów prezydenckich. Przecież jeszcze w kwietniu piosenkarz i radny dolnośląskiego sejmiku ścigał się jak równy z równym z Januszem Korwin-Mikkem czy Magdaleną Ogórek, a na kampanię wydał kilkanaście razy mniej niż Bronisław Komorowski czy Andrzej Duda. Nie wszystkie wydatki zostały podliczone, ale szef sztabu Kukiza Patryk Hałaczkiewicz szacuje budżet kampanii na zaledwie 600700 tys. zł, podczas gdy Komorowski i Duda wydali po kilkanaście milionów.

Sukces Kukiza to na razie wiele niewiadomych. Jakie są jego przyczyny? Kim są jego wyborcy? Co zrobią w drugiej turze? Kim są ludzie stojący za Kukizem? Czy to tylko chwilowe zakłócenie porządku świata, anomalia, po której jesienią nie będzie śladu, czy też początek rewolucji na scenie politycznej?

Jak ugryźć trzy miliony głosów

Sami jesteśmy zaskoczeni naszym sukcesem. Musimy teraz złapać kandydata i parę godzin z nim przegadać, bo ostatnio nie było na to czasu – mówi Hałaczkiewicz.

Hipotez, skąd się wzięły miliony głosów na Kukiza, jest kilka, ale warto najpierw przyjrzeć się, jak się zmieniały jego sondaże. Na początku marca w badaniu Millward Brown dla „Faktów” TVN i TVN24 Kukiz miał 4 proc. i na tym poziomie pozostał do końca miesiąca.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną