Po co Platformie Bronisław Komorowski?
Platforma Obywatelska PO/Flickr CC by 2.0

Ta prezydentura, zdaniem Wrońskiego, może być również atutem dla Platformy Obywatelskiej, podobnie jak 8 mln wyborców, którzy zagłosowali na Komorowskiego. – Prezydent nie powinien, wbrew opinii Aleksandra Smolara, stanąć na czele wielkiego ruchu. Powinien pozostać dostojnym prezydentem, komentującym życie polityczne i nie rozmieniać autorytetu na drobne.

Z tym że Komorowski nie powinien być liderem wielkiego ruchu – zgadza się Adam Szostkiewicz. Publicysta odwołał się do doświadczeń Kwaśniewskiego, który „żyrował niejedną inicjatywę polityczną” – bez żadnego efektu. – To powinno być memento.

Janina Paradowska ma wrażenie, że wieczory wyborcze „źle służą Platformie”. Publicystka przyczyn porażki Bronisława Komorowskiego upatruje m.in. w przebiegu wieczoru wyborczego po pierwszej turze wyborów. – Być może zabrakło wystąpienia pani premier, która powinna była od razu podziękować Komorowskiemu i w ten sposób ustawiłaby sposób mówienia o tej prezydenturze.

Gesty, które wydawałyby się protokolarne – jak dziękowanie – też mają swoją wagę polityczną w pewnych sytuacjach, np. klęski lub zwycięstwa wyborczego. Ja też nie rozumiem, dlaczego tych podziękowań zabrakło od razu, żeby podtrzymać na duchu nawet nie prezydenta, bo on sobie da radę, ale jego wyborców – uważa Szostkiewicz.

Posłuchaj całej audycji w TOK FM:

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj