Księstwo legnickie: matecznik Kukiza
Miedziane czoła
Ojczyzną Polaków oburzonych, uciśnionych i niedopłaconych jest Zagłębie Miedziowe, najbogatszy region kraju. Stawiają na Andrzeja Dudę i Pawła Kukiza. Kim są i jakiej chcą zmiany?
Paweł Kukiz wiele zawdzięcza księstwu legnickiemu.
Andrzej Lange/SE/EAST NEWS

Paweł Kukiz wiele zawdzięcza księstwu legnickiemu.

W Lubinie – stolicy Zagłębia Miedziowego – mieszkańcy spekulują, na jakie rządowe stanowisko po jesiennych wyborach szykuje się prezydent miasta Robert Raczyński. Wicepremiera w rządzie PiS-Kukiz? A może ministra skarbu? To byłoby dobre rozwiązanie, bo ministrowi skarbu podlega koncern KGHM Polska Miedź, który ma siedzibę w Lubinie. Raczyński mógłby z Warszawy doglądać firmy, od której zależy dobrobyt miasta i całego Zagłębia. Oficjalna nazwa to Legnicko-Głogowski Okręg Miedziowy (LGOM), a ironicznie – księstwo legnickie. Raczyński jest kimś w rodzaju udzielnego książątka – rządzi w Lubinie nieprzerwanie od 2002 r. (wcześniej rządził w latach 1990–94).

Co do tego, że będzie posłem (nieistniejącej na razie) partii Pawła Kukiza i dostanie się do Sejmu, nikt w mieście nie wątpi. W końcu to on Kukiza wymyślił. Bez niego artysta nic by nie zdziałał. A tak, najpierw został radnym dolnośląskiego sejmiku (choć pochodzi z Opolszczyzny), potem efektownie błysnął w wyścigu o urząd Prezydenta RP, a teraz tworzy nowy ruch polityczny. Nie przypadkiem Kukiz swój wieczór wyborczy zorganizował w Lubinie. Przed drugą turą zapraszał Dudę i Komorowskiego na debatę, którą chciał sam poprowadzić w lubińskiej hali widowisko-sportowej. Tu również ma się ukonstytuować oficjalnie nowy twór polityczny – Ruch Pozytywnej Zmiany i Zdrowego Rozsądku (takiej nazwy używa Kukiz). To ma być taka partia-niepartia, która, jak zapowiada Kukiz, rozwali system.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną