Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Posłowie będą wreszcie płacić mandaty?

materiały prasowe
POLITYKA wielokrotnie pisała o tym problemie. W końcu premier Kopacz zapowiedziała, że jeszcze w tej kadencji powstaną przepisy umożliwiające przyjęcie mandatu karnego w przypadku popełnienia wykroczenia drogowego przez parlamentarzystów.

Na drogach nie może być równych i równiejszych – mówiła w środę podczas konferencji prasowej premier Ewa Kopacz. Z zapowiedzi szefowej polskiego rządu wynika, że jeszcze w tej kadencji posłowie będą odpowiadać i płacić za swoje wykroczenia drogowe.

POLITYKA od dawna śledzi proces legislacyjny w tej sprawie. Co wiemy? Że od ponad dwóch lat, a konkretnie od 20 lutego 2013 r., czeka w Sejmie projekt ustawy, umożliwiającej karanie mandatami posłów i inne osoby objęte immunitetem (senatorów, prokuratorów, szefa IPN, GIODO oraz rzecznika praw dziecka.

Ewa Kopacz, która była inicjatorką projektu o zniesieniu immunitetu w przypadku wykroczeń drogowych, mówiła, że marzy się jej, by do końca tej kadencji projekt wyszedł z parlamentu.

Projekt trafił do dwóch sejmowych komisji, potem zajęła się nim specjalnie powołana podkomisja, która nie zmieniła go ani o przecinek. I to by było na tyle, bo nic się dalej z tym projektem nie dzieje. „Na litość boską, załatwmy to raz na zawsze!” – grzmiał z trybuny sejmowej Eugeniusz Kłopotek (PSL) podczas pierwszego czytania projektu. Posłom się jednak nie spieszy.

Dziś, zgodnie z prawem, posłowi złapanemu na gorącym uczynku policjant nie może wypisać mandatu. Musi za to wypełnić wniosek do swojego przełożonego, ten z kolei do komendanta wojewódzkiego, a ten do prokuratora generalnego, który zwraca się do marszałka Sejmu o uchylenie immunitetu zatrzymanemu na drodze posłowi. Potem sprawa wraca na policję.

Czekający w Sejmie projekt miał skrócić tę drogę: poseł mógłby przyjąć mandat jak każdy inny kierowca lub skorzystać z dotychczasowej procedury. Dziś wielu parlamentarzystów deklaruje, że gdyby tylko mogło, przyjęłoby mandat. Ale jako wyborcy chętnie powiedzielibyśmy: sprawdzam.

POLITYKA pisała już o czterech pismach Ewy Kopacz, która jeszcze jako marszałek Sejmu dopominała się „kalendarza prac nad tą ustawą”, a w piśmie z 9 kwietnia zeszłego roku prosiła „o pilne przedstawienie informacji, na jakim etapie prac legislacyjnych znajduje się projekt”. Miesiąc później poseł Maciej Mroczek (TR) odpowiedział, że komisja postanowiła wystąpić o dodatkowe opinie. Dodatkowe opinie już dawno trafiły do Sejmu, ale i to nie przyspieszyło prac.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną