PiS: wszystkim dadzą, nikomu nie zabiorą
Szydło z workiem
Kiedy Beata Szydło przedstawiała się jako kandydatka na premiera, zaczęła od żartu: No i wyszło szydło z worka. Na katowickiej Konwencji PiS kolportowano plakat: Szydło przebija balon PO. No więc zostańmy w tej konwencji: do Katowic Szydło przyjechała z workiem. Takim od Świętego Mikołaja.
Do niedawna Jarosław Kaczyński deklarował tylko niechęć wobec OFE, teraz PiS obiecuje... powrót do systemu emerytur z czasów PRL.
Krystian Maj/Forum

Do niedawna Jarosław Kaczyński deklarował tylko niechęć wobec OFE, teraz PiS obiecuje... powrót do systemu emerytur z czasów PRL.

Konwencja Zjednoczonej Prawicy w Katowicach nie była kolejnym eventem z konfetti i balonikami, jakich wiele widzieliśmy podczas kampanii Andrzeja Dudy. Trzydniową imprezę zapowiadano jako wielką burzę mózgów, z udziałem licznych ekspertów i przedsiębiorców, nie tylko związanych z PiS. Wśród nich znaleźli się dwaj znani polscy biznesmeni – Ryszard Florek, szef Fakro, oraz Krzysztof Domarecki, właściciel Seleny. Obaj stworzyli firmy globalne i obaj od polskiego państwa spodziewają się dziś wsparcia w nierównej walce ze światową konkurencją. Platformą się rozczarowali. Niechęć PiS do wielkiego biznesu i słowa Jarosława Kaczyńskiego o takich jak oni – „jeśli ktoś ma pieniądze, to skądś je ma” – najwyraźniej poszły w niepamięć.

W 36 panelach tematycznych goście dyskutowali o programie partii, nie przejmując się tym, co powiedział prof. Piotr Gliński (do niedawna notoryczny kandydat na premiera technicznego, a obecnie szef Rady Programowej partii), że ten program w 95 proc. jest już gotowy. Więc ich postulaty zostaną wysłuchane, ale niekoniecznie wykorzystane. Program wielkiej zmiany, wprowadzany po zdobyciu w październiku sejmowej większości, to ma być taki nasz polski New Deal. Nadal łudząco podobny do tego, co robi Viktor Orbán na Węgrzech, ale – z powodu jego bliskich związków z Putinem – już bez powoływania się na Budapeszt.

Emerytury, efekt śniegowej kuli

Podczas kiedy Krzysztof Domarecki punktował w swoim panelu słabości prawicy takie, jak brak kadr, zła komunikacja z Europą, a nawet nie wahał się pochwalić Grzegorza Schetyny i Radka Sikorskiego za przełamanie niechęci do wielkiego biznesu, w hali głównej Beata Szydło już ogłosiła program.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną