Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Radosław Sikorski: nie będę kandydował w wyborach

Były marszałek Sejmu i były szef polskiej dyplomacji ogłosił, że nie będzie ubiegał się o mandat poselski w jesiennych wyborach parlamentarnych.

O swojej decyzji Sikorski poinformował w poniedziałek po południu na swoim profilu na Twitterze: „Zdecydowałem, że nie będę kandydował w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Dziękuję mieszkańcom ziemi bydgoskiej za to, że przez dekadę miałem zaszczyt Państwa reprezentować” – napisał były marszałek Sejmu.

Radosław SikorskiMinisterstwo spraw zagranicznych/Flickr CC by 2.0Radosław Sikorski

 

Radosław Sikorski zrezygnował z funkcji marszałka Sejmu na początku czerwca po ujawnieniu akt ze śledztwa ws. afery taśmowej przez Zbigniewa Stonogę. Na fali dymisji z rządu odeszli również Bartosz Arłukowicz, Włodzimierz Karpiński i Andrzej Biernat. Dymisję ze stanowiska koordynatora służb specjalnych złożył też Jacek Cichocki.

Podając się do dymisji Sikorski sugerował, że premier Ewa Kopacz obiecała mu „jedynkę” w Bydgoszczy. Premier zdystansowała się jednak od tych słów, mówiąc, że „nie odpowiada za to, co jej posłowie opowiadają”. W TVN24 przyznała, że powiedziała mu, by „opiekował się swoim regionem”. Według premier to „na pewno nie jest jednoznaczne z jedynką na liście wyborczej”.

Po ogłoszeniu decyzji na Twitterze pojawiły się komentarze polityków związanych z Platformą Obywatelską.

Na razie nie są znane zawodowe plany Sikorskiego. Pod koniec czerwca pojawiły się doniesienia, że mógłby zostać doradcą w międzynarodowym think tanku Atlantic Council. Szef polskiego oddziału tej instytucji Michał Kobosko zdementował jednak te informacje.

Radosław Sikorski ma 52 lata. Był ministrem obrony narodowej w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego (do Sejmu dostał się jako kandydat bezpartyjny z listy PiS). Do dymisji podał się w lutym 2007 r., po konflikcie z ówczesnym szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego Antonim Macierewiczem.

W wyborach w 2007 r. kandydował z listy Platformy Obywatelskiej z okręgu bydgoskiego. Po wyborach został ministrem spraw zagranicznych i funkcję tę pełnił przez następnych 7 lat. W 2010 r. ubiegał się o nominację PO w wyborach prezydenckich (przegrał jednak głosowanie w prawyborach z Bronisławem Komorowskim).

W 2014 r. po odejściu Donalda Tuska i powołaniu ówczesnej marszałek Sejmu Ewy Kopacz na szefową rządu, Sikorski zasiadł w fotelu zajmowanym dotychczas przez Kopacz.

Nazwisko Sikorskiego przewija się w tzw. aferze podsłuchowej (chodzi głównie o rozmowę z Jackiem Rostowskim), ale także tej dotyczącej tzw. kilometrówek (sprawa dotyczyła 15 posłów, zakończyła się umorzeniem przez prokuraturę).

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną