Dlaczego PiS wstydzi się swoich liderów?
Prezes listy pisze
Jarosław Kaczyński nie porzucił swoich pomysłów na Polskę, ale zmienił sposób dochodzenia do celu. W drodze mają mu pomóc: zależni od niego premier i prezydent, dobrze poukładane listy wyborcze i wspierająca go stara, choć dziś ukryta gwardia PiS. Ukryta, jakby PiS publicznie wstydziło się swoich liderów.
Krystian Maj/Forum, East News

Kilka godzin przed tym, jak Andrzej Duda zarządził swoje referendum na dzień wyborów, politycy PiS publikowali w sieci zdjęcia prezesa na górskiej wyprawie w Beskidzie Sądeckim. To miał być czytelny znak, że Duda działa samodzielnie, że nikt mu z Nowogrodzkiej nie wydaje politycznych rozkazów. Ale to piarowe zagranie umacnia tylko podejrzenie, że jest dokładnie odwrotnie.

10 lat temu prezes PiS szedł po władzę z rewolucyjną obietnicą budowy IV RP i przewrócenia stolika, przy którym demoniczny układ zawarli: władza, media, biznes i służby specjalne. Dziś Beata Szydło mówi, że „nie ma sensu do tego wracać, bo kampania Andrzeja Dudy pokazała, że wyciągnęliśmy wnioski”. Woli sypać jak z rękawa obietnicami socjalnymi, które mają zapewnić Polakom dostatnie, spokojne życie. Takie, jakie przecież kiedyś obiecywał Tusk i – według PiS – obietnicę spełnił tylko wobec samego siebie.

Czy to taktyka wyłącznie na wybory, „na drugą połowę meczu” – jak mówią w PiS – czy też Kaczyński przedefiniował swoje polityczne cele? Prezes PiS co wybory powtarzał ten sam manewr. Wyrzucał ze swojego słownika najcięższe słowa, łagodniał, ale i tak przegrywał. Dopiero kiedy dosłownie zniknął z pola widzenia, ustępując pola projektom „prezydent Duda” i „premier Szydło” – zadziałało.

– Kaczyński zauważył, że lepiej jest rozliczać przeciwników z grzechów zwykłych, a nie śmiertelnych – komentuje politolog Jarosław Flis.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną