Rating polskich ministrów
Premier lepsza niż rząd
Ewa Kopacz zachowała ocenę sprzed roku, a największym wygranym jest Tomasz Siemoniak. Ale średni rating ministrów jest niższy w każdej kategorii.
Piotr Pędziszewski/PAP

Centrum analityczne POLITYKA INSIGHT, jak co roku przygotowało ocenę rządu. W naszym ratingu (patrz ramka) sprawdzamy działalność wszystkich ministrów w trzech kategoriach – sprawności rządzenia, pozycji politycznej i odbiorze publicznym. Łącznie na wynik składa się 13 różnych dziedzin. W tym roku ocena rządu jest szczególnie ważna, bo już za kilkanaście dni podda się on pod osąd Polaków, którzy zagłosują w wyborach do Sejmu i Senatu.

„Wszystko się musi zmienić, żeby wszystko zostało po staremu” – ten cytat z „Lamparta” Giuseppe di Lampedusy najlepiej oddaje sytuację Ewy Kopacz. Z jednej strony premier jest dziś dużo silniejszym politykiem niż rok temu, z drugiej – po klęsce Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich Platforma jest dużo słabszą partią, poparcie dla rządu też znacząco spadło. Stąd ocena samej premier pozostała niezmieniona – B+ w naszym ratingu.

Ewa Kopacz przejęła stery od Donalda Tuska na rok przed wyborami. Gabinet tracił wtedy w sondażach i był pogrążony w kryzysie po aferze podsłuchowej. Jej poprzednik był silnym premierem, ona musiała zbudować przywództwo w gabinecie i w partii, jednocześnie prowadząc ją do trzech kampanii: samorządowej, prezydenckiej i, najważniejszej, parlamentarnej.

Początkowo premier zatrzymała spadki notowań Platformy, ale nie zdołała uchronić partii przed skutkami przegranej Komorowskiego w wyborach prezydenckich.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj