Więcej pożytku z Pożytku
materiały prasowe

Rekordowe ponad 557 mln zł wpłynęło w tym roku na konta Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). To o 50 mln zł więcej niż w zeszłym roku. Równie rekordową kwotę 136 mln zł zebrała jedna tylko fundacja – „Zdążyć z pomocą”. Fundacja ta od lat zasysa zdecydowaną większość wszystkich pieniędzy, które Polacy przekazują w ramach odpisu podatkowego na OPP. W ciągu ostatnich ośmiu lat wpływy „Zdążyć z pomocą” wyniosły 744 mln zł. Za sukcesem tym stoją tysiące rodziców, którzy prowadzą kampanię wspierania własnych dzieci – to dla nich „Zdążyć z pomocą” jest pośrednikiem w przyjmowaniu środków. Organizacje prowadzące subkonta (zbierano na nich fundusze dla konkretnych dzieci) tradycyjnie już zdominowały pierwszą dziesiątkę najhojniej obdarowywanych OPP.

System subkont od lat krytykowany jest przez autorów ustawy o pożytku publicznym, jak i przez część środowiska, które widzi w nim mechanizm prywatyzacji własnych podatków i wypaczenie idei. Z problemem próbowano zmierzyć się przy okazji tegorocznej nowelizacji Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. – W okresie przedwyborczym nie było szans na dokonanie tak fundamentalnej zmiany, jak likwidacja subkont, które – o czym się już nie pamięta – weszły do praktyki jakby bocznymi drzwiami – mówi poseł Tadeusz Tomaszewski, który zaangażował się w nowelizację.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj