Kto weźmie Platformę
POrachunki
W Platformie trwają rozrachunki i kalkulacje. Bo po przegranej każdy tu na coś liczy. Grzegorz Schetyna na szefostwo partii. Szefowie regionów na umocnienie wpływów. A Ewa Kopacz już chyba tylko na cud i darowanie jej ostatniej klęski.
Platforma ma niby ze dwa–trzy lata na pozbieranie się przed następną kampanią, ale wielu jej działaczy zdaje sobie sprawę, że jest go o wiele mniej.
Paltforma Obywatelska RP/Wikipedia

Platforma ma niby ze dwa–trzy lata na pozbieranie się przed następną kampanią, ale wielu jej działaczy zdaje sobie sprawę, że jest go o wiele mniej.

– To, co zrobiła Ewa, pokazuje, że jest gotowa zniszczyć Platformę, byle utrzymać się przy władzy – zżyma się jeden z baronów Platformy poirytowany ubiegłotygodniowymi zapowiedziami premier Kopacz. Szefowa PO, wbrew ustaleniom z zarządem krajowym, ogłosiła przeprowadzenie wewnętrznych wyborów na wszystkich szczeblach partii: począwszy od kół, na przewodniczącym kończąc. A przeważająca większość władz Platformy była przeciwna takiemu pomysłowi. Chcieli jak najszybciej wyłonić nowego przewodniczącego i wejść w rolę punktującej PiS opozycji. Wybory władz struktur mocno odwlekłyby zmianę szefostwa, a partia miesiącami zajmowałaby się wewnętrznymi sprawami. Ale Ewie Kopacz dałoby to czas potrzebny do tego, aby zmalała gorycz po porażce z PiS, za którą winią ją działacze PO. – Na zarządzie jej propozycję poparło tylko sześć osób: Gronkiewicz, Borusewicz, Grabarczyk, Siemoniak, Bukiewicz i Protasiewicz. Reszta chce się jej jak najszybciej pozbyć – mówi nasz rozmówca i dopowiada, że o poziomie determinacji premier Kopacz świadczy też to, że w przerwie podczas zarządu PO próbowała negocjować nawet z Rafałem Grupińskim, stronnikiem Grzegorza Schetyny. – Wysłała Marcina Kierwińskiego, żeby zawołał Grupińskiego. Ale on nie miał zamiaru z nią rozmawiać. W końcu dał się uprosić Kierwińskiemu, ale Ewa i tak nic nie wskórała. Bo Schetynie również zależy, aby Platforma jak najszybciej wybrała nowego szefa.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj