Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Październikowy wybór trzech z pięciu sędziów TK konstytucyjny

Polityka
Jednogłośny wyrok Trybunału Konstytucyjnego: wybór trzech sędziów w miejsce tych, którym kadencja minęła w listopadzie, jest konstytucyjny.

Co orzekł Trybunał Konstytucyjny:

– 
Przepis ustawy o Trybunale Konstytucyjnym w zakresie, w jakim umożliwił Sejmowi wybór w październiku trzech sędziów TK w miejsce tych, których kadencja minęła w listopadzie – zgodny z konstytucją.

– 
Zapis umożliwiający Sejmowi wybór w październiku dwóch sędziów TK w miejsce tych, których kadencja mija dopiero 8 grudnia – niezgodny z konstytucją.

– 
Artykuł ustawy o TK, który zobowiązuje prezydenta do niezwłocznego zaprzysiężenia sędziów TK – niezgodny z konstytucją.

– 
Według sędziów TK prezydent Andrzej Duda był zobowiązany do niezwłocznego zaprzysiężenia trzech sędziów Trybunału wybranych na mocy ustawy z czerwca 2015 roku. „Inna interpretacja przepisu ustawy o TK jest niezgodna z konstytucją”.

– Uchwały Sejmu o braku mocy prawnej październikowego wyboru 5 sędziów – jako polityczne stanowisko Sejmu nie wiążą prawnie prezydenta. Jak uzasadniał sędzia Leon Kieres – są tylko aktem o charakterze wewnętrznym.

„Narody w XX wieku zdecydowały się na wprowadzenie niezależnego sądownictwa konstytucyjnego. Konstytucja przewiduje szereg zabezpieczeń, które mają służyć zagwarantowaniu nie tylko sprawnego działania państwa, ale zachowaniu podstawowych wartości, które były przyjęte w momencie tworzenia konstytucji. Sądownictwo konstytucyjne służy temu, by nikt nie rozumiał wykonywania władzy w państwie, by tylko od uznania matematycznej większości mogło dowolnie dochodzić do zmian funkcjonowania reguł demokratycznego państwa” – uzasadniał sędzia Trybunału Marek Zubik.

Dodał, że „nie ulega wątpliwości, że odebranie ślubowania przez sędziego jest konstytucyjnym obowiązkiem głowy państwa. Z faktu, że ustawa nie określa żadnego terminu, oznacza to, co jest podstawą europejskiej kultury prawnej, ze taki obowiązek należy zrealizować niezwłocznie. Nie ma żadnych podstaw do przyjęcia innej interpretacji przepisów”.

Trybunał Konstytucyjny zbadał ustawę o TK uchwaloną przez Sejm w czerwcu br. Na jej podstawie Sejm poprzedniej kadencji wybrał pięciu sędziów, od których prezydent Andrzej Duda nie przyjął ślubowania.

Następcy odchodzących sędziów, wybrani przez Sejm poprzedniej kadencji, to: za Mariię Gintowt-Jankowicz – Roman Hausner, za Wojciecha Hermelińskiego – Krzysztof Ślebzak, za Marka Kotlinowskiego – Andrzej Jakubecki (ich 9-letnie kadencje zakończyły się 6 listopada), za Zbigniewa Cieślaka (koniec kadencji 2 grudnia) – Bronisław Sitko i za Teresę Liszcz (zakończy kadencję 8 grudnia) – Andrzej Sokala.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną