Kim jest Mateusz Kijowski: twórca Komitetu Obrony Demokracji
KOD wolności
Mało sypia, źle jada. Ciągle o coś walczył, nawet kosztem prywatnego życia. Dla obrony demokracji został bezrobotnym. Kim jest i dokąd zmierza Mateusz Kijowski, twórca Komitetu Obrony Demokracji?
Mateusz Kijowski, założyciel Komitetu Obrony Demokracji
Jakub Wosik/Reporter

Mateusz Kijowski, założyciel Komitetu Obrony Demokracji

To poniekąd ja – przedstawia się do telefonu rozgrzanego od połączeń przychodzących. Ma się wrażenie, że z domem w podwarszawskiej Owczarni łączy się dziś cała Polska. Dzwonią różni ludzie, pytają, co mogliby zrobić. Trochę nie dowierzają, że to on odebrał, ten Kijowski z telewizji, facet z brodą i w okularach, który pociągnął za sobą tłumy.

Mateusz Kijowski, założyciel Komitetu Obrony Demokracji, prawie dwa metry wzrostu, ostatnimi wieczorami zasypia na siedząco. I nie ma czasu porządnie zjeść, pogadać z synem, nakarmić kotów.

W tamtą sobotę trochę nie dowierzał. Patrzył na ludzi: szli chodnikami, wypełniali tramwaje i autobusy, jakby za chwilę miał się rozpocząć mecz na Narodowym. Kijowski siedział w autobusie z politykami. Zastanawiali się, czy przyjdzie dość ludzi, żeby ruszyć na marsz. On ich uspokajał: zobaczycie, przyjdą. Przyszli punktualnie.

• • •

– Jestem dzieckiem Marca ’68, bo urodziłem się w grudniu – uśmiecha się Kijowski.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj