Andrzej Zybertowicz – reformator służb specjalnych
Profesor na służbie
Człowiek renesansu Andrzej Zybertowicz, archiwista, historyk, socjolog, profesor, doradca. Nadchodzący czas jest dla niego skrojony jak na miarę. Dostanie nowy tytuł: reformatora służb specjalnych.
Prof. Zybertowicz bywa krytyczny wobec PiS, dlatego niektórzy z tego środowiska wciąż uważają go za obcego.
Adam Chełstowski/Forum

Prof. Zybertowicz bywa krytyczny wobec PiS, dlatego niektórzy z tego środowiska wciąż uważają go za obcego.

Prof. Zybertowicz to społeczny doradca prezydenta Andrzeja Dudy do spraw tajnych służb, jednocześnie etatowy doradca Pawła Solocha, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. W gmachu BBN przy ul. Karowej z własnego gabinetu (skromnie umeblowanego) obserwuje służby specjalne. Jest zwolennikiem utworzenia Ministerstwa Ochrony Państwa, z Mariuszem Kamińskim w roli supernadzorcy wszelkich służb. W państwie rządzonym przez PiS to logiczne rozwiązanie, chociaż nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ostatni taki omnipotentny resort nosił nazwę Ministerstwo Bezpieczeństwa Wewnętrznego i też miał chronić państwo.

Wesoły człowiek

Szczupły 61-latek, ale z błąkającym się po twarzy chłopięcym uśmieszkiem urwisa, który właśnie coś zmalował. – Ma poczucie humoru i duży dystans do siebie – mówi Zbigniew Rau, wiceminister spraw wewnętrznych z czasów koalicyjnego rządu PiS (z LPR i Samoobroną). Obaj uczestniczą w konferencjach naukowych organizowanych przez Polską Platformę Bezpieczeństwa Wewnętrznego. To forum dyskusyjne, gdzie debatują osoby z lewicy, prawicy i środka. Prof. Zybertowicz na konferencjach PBW bryluje. Przechadza się z sędzią Barbarą Piwnik albo przyjaźnie konwersuje z byłym ministrem, a dzisiaj adwokatem Januszem Kaczmarkiem. Nie kryje się z sympatią dla osób, które jego środowisko polityczne traktuje, delikatnie mówiąc, wrogo. To inne, mniej znane wcielenie prof. Zybertowicza.

Trudno go jednoznacznie zaszufladkować, wymyka się prostym osądom – ocenia Janusz Kaczmarek.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj