Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Dzieci gorszych klas

Zgodnie z ustawą od września tego roku obowiązkiem szkolnym będą objęte dzieci od 7. roku życia. Zgodnie z ustawą od września tego roku obowiązkiem szkolnym będą objęte dzieci od 7. roku życia. Jakub Wysocki / Reporter

Rząd PiS, uchwalając w trybie ekspresowym ustawę znoszącą obowiązek szkolny dla sześciolatków, przekonuje, że daje rodzicom prawo wyboru i decydowania o tym, kiedy ich dzieci rozpoczną naukę. Rodzice są jednak zdezorientowani. Posłowie PiS nie zgodzili się na wysłuchanie obywatelskie w sprawie sześciolatków, więc organizacje pozarządowe zorganizowały je same. Odbyło się w ostatnią sobotę na Uniwersytecie Warszawskim. O czym mogą więc decydować rodzice, a czego do dziś nie wiadomo i co trzeba wyjaśnić?

Obowiązek szkolny dla 7-latków i prawo do pójścia do szkoły dla 6-latków. Zgodnie z ustawą od września tego roku obowiązkiem szkolnym będą objęte dzieci od 7. roku życia. Dziecko 6-letnie będzie miało prawo do rozpoczęcia nauki w pierwszej klasie, o ile chodziło do przedszkola już rok wcześniej. Jeśli 6-latek nie chodził do przedszkola (bo dotychczasowy obowiązek przedszkolny dla 5-latków został właśnie zniesiony), to rodzice będą mogli zapisać je do pierwszej klasy, ale muszą przedstawić opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej o jego gotowości szkolnej. – Niestety, w nowym stanie prawnym nadal nie wiemy, czy rodzic chcący wysłać do szkoły 6-latka będzie mógł zapisać do zerówki 5-latka. Z planowaniem mają też problem organy prowadzące szkoły, bo nie wiadomo, ile dzieci 6-letnich trafi do szkół, ile z nich zostanie w przedszkolach, a ile powtórzy klasę – mówi Iga Kazimierczyk z Fundacji Przestrzeń dla Edukacji, współorganizatorka wysłuchania obywatelskiego.

Ponowne zapisanie dziecka do klasy I lub II, czyli powtarzanie klas. Dzieci urodzone w 2009 r., które są już w szkole, w roku szkolnym 2015/16 będą mogły na wniosek rodziców powtarzać pierwszą klasę.

Polityka 3.2016 (3042) z dnia 12.01.2016; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 10
Reklama