Przeczytaj, zanim oddzwonisz
Policja zaczęła monitorować problem, choć na razie nie widać ani statystyk mówiących o skali, ani konkretnych efektów jej działań.
Pictafolio/Getty Images

Policja zaczęła monitorować problem, choć na razie nie widać ani statystyk mówiących o skali, ani konkretnych efektów jej działań.

Scenariusz jest zawsze podobny: na wyświetlaczu telefonu widzimy nieodebrane połączenie spod nieznanego nam numeru, który na pierwszy rzut oka wygląda, jakby był połączeniem stacjonarnym z jednego z polskich miast. Oddzwonienie może nas jednak słono kosztować. Telefonujemy bowiem do krajów afrykańskich, do których minuta połączenia z Polski kosztuje nawet kilkanaście złotych.

Choć problem jest już w Polsce znany od kilku lat (a na świecie nawet od kilkunastu), to fala ostrzeżeń płynących ze strony policji i operatorów sieci komórkowych nasila się co kilka miesięcy. Tym razem specjalne ostrzeżenie wystosował także prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, do którego znów zaczęły wpływać skargi od oszukanych klientów. Proceder jest zautomatyzowany. Dźwięk połączenia to zazwyczaj jeden sygnał. W naturalnym odruchu próbujemy oddzwonić. Pierwsze cyfry numeru sugerują, że pochodzi on z Warszawy (22) lub Płocka (24), choć w rzeczywistości chodzi o Wybrzeże Kości Słoniowej (+225) lub Kongo (+243).

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj