Andrzej Rzepliński: prezes kontra Prezes
Generał z Trybunału
Ciężar wojny z PiS o TK wziął na siebie jego prezes Andrzej Rzepliński. Chociaż z jego życiorysem i poglądami sam równie dobrze mógł zostać członkiem tej partii. A konflikt wchodzi właśnie w decydującą fazę: TK będzie sądził siebie.
Ciężar wojny z PiS wziął na siebie Rzepliński; pozostali sędziowie raczej unikają mediów.
Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta

Ciężar wojny z PiS wziął na siebie Rzepliński; pozostali sędziowie raczej unikają mediów.

W sporze z Trybunałem Konstytucyjnym PiS zrobiło i powiedziało wiele. Usłyszeliśmy, że sędziowie są leniwi, że dużo zarabiają, że mają ogromne emerytury. Najdalej jednak poszedł europoseł PiS Janusz Wojciechowski, który prezesowi Andrzejowi Rzeplińskiemu pogroził aresztowaniem, jeśli ten nie dopuści do orzekania sędziów, których wybrał Sejm i zaprzysiągł prezydent. W styczniu Trybunał poszedł na częściowy kompromis, dopuszczając do orzekania dwóch z pięciu sędziów wybranych przez posłów PiS. W praktyce niewiele to zmieniło, pat trwa nadal – sędziowie Trybunału pracują, ale nie wydają wyroków, bo najpierw muszą zdecydować, na podstawie której ustawy mają orzekać.

Decydująca bitwa tej wojny właśnie się rozgrywa. Trybunał będzie rozstrzygał o konstytucyjności grudniowej nowelizacji ustawy o nim samym. Ustawa, która w praktyce go paraliżuje, odmawia mu zarazem prawa do jej zbadania, zanim nie rozstrzygnie wszystkich starszych wniosków.

Konflikt sądu konstytucyjnego z władzą wykonawczą jest naturalny i występuje w wielu krajach. Nienaturalnie ostra jest w Polsce jego forma. Nie używam sformułowań typu „zamach stanu” czy „dyktatura”, ale obóz rządzący wszedł na złą drogę – mówi POLITYCE była sędzia TK Ewa Łętowska.

Ciężar wojny z PiS wziął na siebie Rzepliński; pozostali sędziowie raczej unikają mediów. Prezes czasem mówi zresztą za dużo, co przyznają nawet jego obrońcy.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną