szukaj
„Dobra zmiana” w mediach publicznych
Bitwa w kanałach
Niektórzy w mediach publicznych jeszcze niedawno łudzili się, że „jakoś to będzie”. Teraz mówią, że mogą zrobić tylko dwie rzeczy: wychwalać PiS albo złożyć wypowiedzenie. „Dobra zmiana” z każdym dniem staje się coraz lepsza.
Jacek Kurski, prezes TVP. Może go zastąpić jeszcze bardziej usłużny propagandzista.
Bartosz Krupa/EAST NEWS

Jacek Kurski, prezes TVP. Może go zastąpić jeszcze bardziej usłużny propagandzista.

Znany reporter telewizyjny ocenia, że złudzenia na warszawskim placu Powstańców prysły gdzieś pod koniec lutego. Od szefów TVP Info przyszedł wtedy komunikat o zaostrzeniu kursu i ostrzeżenie: uważajcie, co mówicie na antenie. Potem była wizyta prezesa TVP i jazda bez trzymanki, czyli kilkugodzinne spotkanie Jacka Kurskiego z szefem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Mariuszem Pilisem i dyrektorem TVP Info Grzegorzem Adamczykiem. – Kura zamknął się z nimi w gabinecie i opieprzał, że jest zbyt delikatnie i pluralistycznie w przekazie – twierdzi nasz rozmówca.

W mediach, zwanych już tylko z nawyku publicznymi, nastroje wśród pracowników bliskie są stanom depresyjno-lękowym. – Nie mam żadnych złudzeń co do ich zamiarów. Najpierw wywalili tych, których uważali za wrogów, potem tych, którzy im się w jakikolwiek sposób próbowali przeciwstawić, za chwilę będą lecieć wszyscy, którzy odważą się niezależnie myśleć – mówi znana dziennikarka telewizyjna. Jej równie znany kolega z radia twierdzi, że wszystko jest już w zasadzie jasne: „media publiczne mają realizować politykę informacyjną rządu”. – I od tej zasady nie ma odstępu. Kto uważa inaczej, do widzenia – tłumaczy.

Dymisja na antenie

Na prowadzonej przez Towarzystwo Dziennikarskie liście ofiar „dobrej zmiany” w TVP i Polskim Radiu jest już 114 nazwisk – co oznacza, że od przejęcia mediów przez PiS nie ma dnia, by stanowiska lub pracy w mediach publicznych nie straciły jedna–dwie osoby.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj