Spór o Sławomira Cenckiewicza
Rycerz jednej prawdy
Sławomir Cenckiewicz wyrósł na kandydata numer jeden w wyścigu o fotel prezesa IPN. Na razie nie czuje się jednak pewniakiem, bo – jak sam uważa – trwa nagonka wrogów. Czyli dawnych przyjaciół.
Sławomir Cenckiewicz jest autorem niebywale płodnym. Jak sam podaje na swoim blogu, napisał ponad 200 publikacji naukowych, popularnonaukowych i źródłowych.
Krzysztof Żuczkowski/Forum

Sławomir Cenckiewicz jest autorem niebywale płodnym. Jak sam podaje na swoim blogu, napisał ponad 200 publikacji naukowych, popularnonaukowych i źródłowych.

Praca naukowa „Życie i twórczość Sławomira Cenckiewicza” jeszcze nie powstała, ale to tylko kwestia czasu, bo życie prowadzi intensywne, a jego oryginalna twórczość wzbogaca polską naukę od czasu, kiedy w 1997 r. zdobył tytuł magistra Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Za pracę magisterską „Geneza opozycji lewicowo-liberalnej w PRL (1956–1968)” dostał wyróżnienie rektora UG. Potem już nagroda goni nagrodę. Jego książki zostają pracami historycznymi roku, jego prace zdobywają laury w konkursach literackich i historycznych. Docenia go Polonia amerykańska. W 2007 r. prezydent Lech Kaczyński odznacza go Srebrnym Krzyżem Zasługi. Cenckiewicz ma wtedy 36 lat i robi błyskawiczną karierę. – Piekielnie pracowity – ocenia historyk młodego pokolenia. Historyk starszego pokolenia: – Ktoś powiedział o Sławku, że jest jak archeolog, który maźnie po ziemi pędzelkiem i już ma znalezisko. To nie był komplement. Te jego prace naukowe za łatwo jakoś powstają.

Fakt faktem, że Cenckiewicz strzela swoimi dziełami jak seriami z karabinu maszynowego. Bez wątpienia jest autorem niebywale płodnym. Jak sam podaje na swoim blogu, napisał ponad 200 publikacji naukowych, popularnonaukowych i źródłowych. Wydał bodajże 20 książek, w tym 12 autorskich (dwie ze współautorami). I to nie byle jakie książki. Każda dużej wagi, dosłownie, bo średnia objętość tych pozycji to prawie 800 stron.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną