Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Powrót obrączek

W ciągu 10 miesięcy obowiązywania znowelizowanego Kodeksu karnego, elektroniczny dozór zasądzono zaledwie 96 skazanym. W ciągu 10 miesięcy obowiązywania znowelizowanego Kodeksu karnego, elektroniczny dozór zasądzono zaledwie 96 skazanym. Andrzej Stawiński / Reporter

Dobra wiadomość dla osób, które chciałyby karę odbywać w domu zamiast w zakładzie karnym.

Kara dozoru elektronicznego zasądzana w pierwszej instancji nie przyjęła się. Techniczne możliwości system miał na poziomie 12,5 tys. osadzonych za jednym zamachem. Ale sędziowie najwyraźniej nie przekonali się do stosowania tego rodzaju kary. Od lipca zeszłego roku, w ciągu 10 miesięcy obowiązywania znowelizowanego Kodeksu karnego, elektroniczny dozór zasądzono zaledwie 96 skazanym. Co w efekcie omal nie doprowadziło do zniknięcia tego rodzaju kary z polskiego systemu penitencjarnego. System, na który z budżetu wydano niemal 200 ml zł, trzeba było ratować w trybie pilnym. Jedna ze spółek firmy Impel, która wygrała przetarg, groziła, że zerwie kontrakt. Umowa na świadczenie usługi była tak skonstruowana, że operator systemu nie dostawał pieniędzy za gotowość świadczenia usługi, a jedynie za osoby fizycznie objęte dozorem. Przy tej liczbie zasądzonych dozorów więcej osób zajmowałoby się obsługą systemu, niż do niego trafiało.

Od 15 kwietnia obowiązuje już kolejna nowelizacja Kodeksu karnego i Kodeksu postępowania karnego. W dużym uproszczeniu system wraca do korzeni i o skierowaniu do dozoru ponownie decydować będą sędziowie penitencjarni. To dobra wiadomość dla osób, które chciałyby karę odbywać w domu zamiast w zakładzie karnym.

Posłowie, zmieniając przepisy niemal w ekspresowym tempie, zostawili jednak część uprawnień sędziom sądów rejonowych. Nadal będą mogli zasądzać elektroniczny monitorowany zakaz zbliżania i dozór elektroniczny z wykorzystaniem monitoringu GPS. Ta kara funkcjonowała od lipca zeszłego roku, lecz pierwsze osoby zostały nią objęte dopiero w tym roku.

Polityka 19.2016 (3058) z dnia 03.05.2016; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 7
Reklama