Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Gdzie ci konserwatyści?

Jak się kształtuje polski światopogląd

Konserwatyzm ma dwóch ojców. Drugim, obok Burke’a, jest Francuz Joseph De Maistre. Konserwatyzm ma dwóch ojców. Drugim, obok Burke’a, jest Francuz Joseph De Maistre. Mirosław Gryń / Polityka
Jeśli zapytać w Polsce kogoś z prawicy o poglądy, prawie zawsze odpowie: jestem konserwatystą. Wynikałoby, że konserwatyzm jest u nas jednym z dominujących światopoglądów. Niezupełnie. A nawet – zupełnie nie.
Sławomir Sierakowski – socjolog i komentator polityczny.Albert Zawada/Agencja Gazeta Sławomir Sierakowski – socjolog i komentator polityczny.

Tragedia konserwatyzmu odbywa się po cichu, jakby niezauważona, choć władza wręcz ostentacyjnie depcze właśnie cały kanon wartości konserwatywnych. To może mieć istotne konsekwencje zarówno dla państwa, jak i dla samej partii rządzącej, podającej się za konserwatywną.

Konserwatyści mają prezydenta, rząd, parlament, media publiczne („niepokorni” przecież też się mają za konserwatystów), spółki Skarbu Państwa, a nawet stadninę koni, ale właśnie tracą tożsamość. Wystarczy popatrzeć jak do polskiej rzeczywistości ma się kanon wartości konserwatywnych, czyli: dbałość o państwo i jego instytucje, prawo, własność, realizm w polityce zagranicznej, szacunek do mniejszości narodowych, ewolucjonizm w postępowaniu i opór wobec wszelkiej „inżynierii społecznej”, którą swoja lub obca władza próbowałaby naruszać zastany ład społeczny i prawny. Świadomie nie wymieniam chrześcijaństwa, bo to, czy PiS kieruje się w swoim postępowaniu etyką chrześcijańską i linią papieża Franciszka, konserwatyści najlepiej ocenią sami.

Ład kulturowy i polityczny

Konserwatyzm należy do najbogatszych nurtów myśli politycznej w Polsce, jest nieporównanie bogatszy niż liberalizm. Wśród znawców tematu są osoby o różnych politycznych biografiach: dr hab. Kazimierz Michał Ujazdowski (m.in. „Batalia o instytucje”), dr hab. Rafał Matyja (m.in. „Konserwatyzm po komunizmie”), a przede wszystkim prof. Bogdan Szlachta (m.in.: „Państwo i prawo w polskiej myśli konserwatywnej do 1939 roku”, „Polscy konserwatyści wobec ustroju politycznego do 1939 roku”). Pierwszy jest politykiem PiS, drugi – autorem sztandarowego pojęcia IV RP, a trzeci w listopadzie 2015 r. został wybrany przez PiS do Trybunału Stanu, a ostatnio także przez marszałka Kuchcińskiego do komisji, która ma być polską odpowiedzią na Komisję Wenecką.

Polityka 20.2016 (3059) z dnia 10.05.2016; Polityka; s. 30
Oryginalny tytuł tekstu: "Gdzie ci konserwatyści?"
Reklama