10 lat temu Macierewicz rozwiązał WSI
Sowa i nieprzyjaciele
Złośliwi mówią, że w dziesiątą rocznicę rozwiązania WSI na Kremlu znów strzelą szampany. Jaki jest ostateczny bilans tej decyzji?
Dziesięć lat, jakie upłynęły od likwidacji WSI, nie wyciszyło związanych z tamtą decyzją emocji.
Adam Chełstowski/Forum

Dziesięć lat, jakie upłynęły od likwidacji WSI, nie wyciszyło związanych z tamtą decyzją emocji.

Wojskowe Służby Informacyjne zlikwidowano 30 września 2006 r. i było to przedstawiane jako niesłychany sukces. Przypomnijmy, że w tym czasie trwały wojna w Afganistanie i działania wojskowe w Iraku z udziałem polskich żołnierzy. Kontrwywiad i wywiad wojskowy z dnia na dzień przestały istnieć, co oznaczało, że polski kontyngent służący za granicą w najbardziej niebezpiecznych rejonach nagle stracił słuch i wzrok. Podczas misji w Iraku zginęło 22 naszych wojskowych, a w Afganistanie 44, z czego większość w okresie po likwidacji WSI. Krytycy decyzji o rozwiązaniu tej służby specjalnej uważają, że części ofiar można było uniknąć, gdyby WSI nadal prowadziły działania kontrwywiadowcze.

W miejsce tej jednostki natychmiast powołano Służbę Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) i Służbę Wywiadu Wojskowego (SWW), ale przyszli tam nowi ludzie, często cywile, którzy na dobrą sprawę nie mieli pojęcia, jak pracuje wojskowa służba specjalna. Zatrudniano głównie zaufanych Antoniego Macierewicza, wywodzących się z prawicowego środowiska „Głosu”, harcerzy z ZHR, osoby z kręgów politycznych ZChN, Ruchu dla Rzeczpospolitej czy Ruchu Odbudowy Polski. Sam Macierewicz najpierw kierował likwidacją WSI, a potem został pierwszym szefem SKW. Sprawiał wrażenie człowieka, który ma poczucie sukcesu.

Ministrem obrony narodowej i przełożonym Macierewicza był wtedy Radosław Sikorski, który dość szybko skonfliktował się z szefem SKW. W styczniu 2007 r. zwrócił się do premiera Jarosława Kaczyńskiego o odwołanie Macierewicza z funkcji.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj