Tydzień w polityce
Wielki Strażak
Z tygodnia na tydzień przybywa punktów zapalnych. Protestują lekarze, kobiety, nauczyciele, artyści. Tymczasem PiS pożary gasi benzyną.

PiS wychodzi ze sporu o projekt zaostrzający prawo aborcyjne mocno poobijany. Swoimi chaotycznymi decyzjami zmobilizował nie tylko przyglądające się polityce z dystansem kobiety, ale również młodzież – uczniów szkół, studentów. Zradykalizował osoby, które obawiają się rewolucji kulturalnej w wykonaniu PiS. Rozczarował także liczne na prawicy organizacje i fundacje oraz twarde jądro elektoratu. To dla tej partii niebezpieczne.

Wiele mówi się o socjalnych poglądach wyborców PiS, ale wyróżniają ich przede wszystkim opinie w kwestiach światopoglądowych. To one budują tę wspólnotę. Chęci oddania głosu na PiS sprzyja, oprócz akceptacji własności państwowej, restrykcyjne stanowisko wobec przerywania ciąży i przekonanie o potrzebie obecności religii w życiu publicznym (badania CBOS). Co ciekawe, poglądy zwolenników PiS w sprawie zakazu aborcji są po roku rządów tej partii bardziej restrykcyjne niż przed wyborami: 64 proc. sądzi, że przerywanie ciąży powinno być całkowicie zakazane (CBOS).

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj