Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Krzyżówka z Jezusem

Krzyżówka na katechezie dla ośmiolatków: tak się rodzi antysemityzm

Tomasz Korzewski / Polityka
Autorzy podręcznika poszli na łatwiznę, wyrządzając dzieciom edukacyjną szkodę.

Rzecz drobna z pozoru, a jednak wymowna. W ćwiczeniach dołączonych do podręcznika do katechezy dla trzecioklasistów znajdujemy między innymi krzyżówkę, a w niej pytanie: Kto wydał Jezusa? Prawidłowa odpowiedź zdaniem autorów podręcznika brzmi: Żydzi. I jest niezgodna z nauczaniem posoborowego Kościoła katolickiego, czyli wprowadza dzieci w błąd.

Według przekazu ewangelicznego Jezusa wydał jeden z jego apostołów, Judasz. Nie zdradzili więc generalnie „Żydzi”, tylko Żyd Judasz zdradził Żyda Jezusa, a na śmierć wydała go gromada Żydów, która wolała, by rzymski zarządca Judei, Piłat, darował życie nie Jezusowi, tylko Barabaszowi. Ci Żydzi, tak samo jak religijna elita ówczesnego judaizmu, uważali Jezusa za bluźniercę, świętokradcę i oszusta, bo fałszywie podawał się za Mesjasza.

Skąd „Żydzi” w krzyżówce dla dzieci?

Ktoś powie, że w takim razie autorzy podręcznika słusznie oczekiwali odpowiedzi: Żydzi, bo wszyscy uczestnicy dramatu, prócz Poncjusza Piłata, byli Żydami. To prawda, ale prócz nich żyło wówczas wielu więcej Żydów, którzy mogli o sprawie nie słyszeć, albo wybraliby, gdyby to im Piłat zaproponował wybór między Jezusem a Barabaszem, tego pierwszego. Słowem, autorzy podręcznika użyli skrótu myślowego, a wydawca i kościelna inspekcja podręczników do katechezy to zaakceptowała, a może przeoczyła.

Skrót myślowy w umysłach ośmiolatków może jednak powodować spustoszenie. Dzieci przyjmują w dobrej wierze zniekształconą informację, która wywołuje negatywne skojarzenie: Żydzi jako zbiorowość wydali na śmierć Jezusa. Jak powszechne wiadomo, tak rodzi się stereotyp antysemicki. Kościół katolicki pół wieku temu, na II Soborze Watykańskim, postanowił, że trzeba odejść od treści antysemickich w jego nauczaniu. Ale ta zmiana, jak widać, nie dotarła do wszystkich, którzy odpowiadają za religijną formację polskich dzieci.

Kim są autorzy podręcznika z antysemickimi hasłami?

Autorzy podręcznika poszli na łatwiznę, wyrządzając edukacyjną szkodę. Szkoda powinna być jak najszybciej naprawiona. Katecheci korzystający z podręcznika powinni wytłumaczyć uczniom, że odpowiedzialność zbiorowa jest antyludzka i antychrześcijańska, a Kościół posoborowy uważa wyznawców judaizmu za „starszych braci” w wierze w Boga Starego i Nowego Testamentu.

Mam nadzieję, że mediom uda się dotrzeć do autorów podręcznika, by wyjaśnić, jakie pobudki nimi kierowały. Nieszczęsna krzyżówka z Żydami pokazuje, że potrzebny jest jakiś niezależny obywatelski audyt podręczników do katechezy używanych dziś w Polsce.

Powyższy komentarz został przeredagowany na skutek podania mylnej informacji, że kontrowersyjna krzyżówka znalazła się w podręczniku autorstwa D.Krupińskiego, J.Snopka, J. Czerkawskiego, E. Kondrak, wydanego nakładem zasłużonego kieleckiego wydawnictwa ,,Jedność''. W rzeczywistości chodziło o inny podręcznik, innych autorów i innego wydawnictwa. Za błędną informację, która została usunięta, przepraszam wszystkich zainteresowanych.

Adam Szostkiewicz
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną