Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI

Okładka nowego numeru POLITYKI Okładka nowego numeru POLITYKI Polityka
Tak proszę Państwa, POLITYKA kończy właśnie 60 lat!
Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKIMichał Mutor/Polityka Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Przez 32 lata PRL, a potem przez 28 lat III RP POLITYKA opisywała wydarzenia, także te o historycznym i globalnym wymiarze, komentowała skomplikowaną rzeczywistość, inicjowała debaty i akcje społeczne. Ale przede wszystkim starała się być zawsze blisko Czytelników, towarzyszyła kilku pokoleniom polskiej inteligencji, z jej niełatwymi i pogmatwanymi przez burzliwe dzieje losami.

Z okazji jubileuszu w najnowszym numerze POLITYKI znajdziecie więc Państwo 60-stronicowy dodatek (na 60 lat), gdzie zamieściliśmy wiele atrakcyjnych tekstów – nie tylko zresztą o nas, POLITYCE, ale też o Polsce, społeczeństwie, politycznej historii i teraźniejszości kraju.

Przede wszystkim pięć niezwykle interesujących rozmów: z prof. Andrzejem Friszkem o czasach PRL i o tym, jak dawne ustrojowe wzorce i mentalność tamtej epoki wracają do dzisiejszej polskiej polityki; z prof. Antonim Dudkiem o III RP, czyli co wyszło, a co nie po demokratycznym przełomie; z prof. Jackiem Raciborskim o tym, jak zmieniali się Polacy w ciągu ostatnich 60 lat, ile było w tym rewolucji, ile ewolucji; z prof. Tadeuszem Kowalskim o polskiej prasie po 1989 r. oraz z dr. Mirosławem Filiciakiem, kulturoznawcą, o tym, jaka przyszłość czeka media.

Ponadto w specjalnym dodatku: redaktor naczelny Jerzy Baczyński opisuje fenomen POLITYKI, jej ludzi, a także szkicuje przewodnie idee, jakie ukształtowały linię pisma; Wiesław Władyka przypomina 60 lat historii POLITYKI, ukazując różne etapy rozwoju tygodnika; Piotr Zmelonek, dyrektor wydawniczy, przedstawia POLITYKĘ jako firmę, sprawnie działające przedsiębiorstwo – na wielu polach: wydawnictwo, radio, filmy dokumentalne, internet, cyfrowe aplikacje, centrum analityczne.

Znajdziecie też Państwo w dodatku bogato ilustrowany tekst o codziennym życiu redakcji, wspomnienia i życzenia ze strony przyjaciół POLITYKI (politycy, artyści, dziennikarze, uczeni) oraz trzy przedruki dawnych tekstów z POLITYKI (Ryszarda KapuścińskiegoHanny Krall i Zygmunta Kałużyńskiego). Całość uzupełniona galeriami naszych rysowników – od Szymona Kobylińskiego do Jana Kozy. I jeszcze nasza Aleja Pamięci – przypominamy postaci naszych zmarłych w ciągu ostatnich 10 lat (od poprzedniego jubileuszu pisma) Koleżanek i Kolegów. Gorąco zachęcam do przeczytania specjalnego dodatku, to bardzo treściwa podróż przez minione 60 lat kraju, świata, polityki i POLITYKI (zwracam też uwagę na minikalendarium na dole każdej strony dodatku).

Ale najnowsza POLITYKA to nie tylko jubileusz. Znajdziecie więc Państwo w niej m.in. bajkę o dwóch plemionach Janickiego & Władyki, gdzie autorzy mierzą się z niezwykle dziś popularną teorią o zaciętej walce politycznej, która „nie obchodzi zwykłych ludzi”; tekst Rafała Kalukina o Pawle Kukizie i jego formacji – o co im chodzi i skąd się bierze niewysokie, ale też niesłabnące dla nich poparcie; opowieść Elżbiety Turlej o dalszych losach bohaterek obyczajowo-politycznych skandali ostatnich lat. Także tekst Rafała Wosia o dzisiejszej Solidarności i jej szefie oraz analizę Łukasza Wójcika na temat tego, jak do myślenia o światowej polityce powraca – już bez żadnych zahamowań – broń atomowa. Janusz Wróblewski zaś zastanawia się, kto otrzyma w tym roku filmowe Oscary: murowani faworyci czy też może ci, którzy powinni je dostać.

Polecam też Państwu artykuł Aleksandry Żelazińskiej i Mariusza Hermy o Fiszkach POLITYKI, nowym produkcie cyfrowym naszego wydawnictwa, skierowanym przede wszystkim do młodych odbiorców. Warto się zapoznać, a potem skorzystać z naszej nowej propozycji. Szczegóły w tekście.

Najnowsza POLITYKA to 132 strony bardzo interesujących materiałów – rocznicowych, bieżących, z wieloma świetnymi fotografiami i rysunkami. Naprawdę warto mieć ten jubileuszowy numer. I zostańcie Państwo z nami na następne dziesięciolecia i kolejne rocznice. Kończąc, przytoczę nasze dawne hasło reklamowe: „Miej własną POLITYKĘ”.

Życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną