Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Sejm przyjął uchwałę w sprawie uczczenia 90. urodzin Mazowieckiego

Tadeusz Mazowiecki Tadeusz Mazowiecki Chris Niedenthal / Forum
Posłowie docenili „wybitną rolę premiera Tadeusza Mazowieckiego, kawalera Orderu Orła Białego, męża stanu, patrioty i architektura polskiej wolności”.

W uchwale przygotowanej na okoliczność 90. rocznicy urodzin Tadeusza Mazowieckiego zapisano: „Doceniając wybitną rolę premiera Tadeusza Mazowieckiego, kawalera Orderu Orła Białego, męża stanu, patrioty i architektura polskiej wolności Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa cześć jego pamięci”. Sejm przyjął uchwałę na wniosek Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej.

W dokumencie podkreślono rolę Tadeusza Mazowieckiego jako uczestnika porozumień Okrągłego Stołu oraz jako pierwszego niekomunistycznego premiera Polski. W nocie informacyjnej na stronie Sejmu czytamy ponadto: „Jego rząd przeprowadził kluczowe reformy gospodarcze i ustrojowe będące fundamentem rozwoju Polski jako państwa demokratycznego. Do śmierci w 2013 r. Tadeusz Mazowiecki angażował się w działalność publiczną i społeczną”.

Tadeusz Mazowiecki architektem polskiej wolności

Zaznaczono także, że Tadeusz Mazowiecki był działaczem środowisk katolickich. Dalej czytamy, że: „W marcu 1968 r. publicznie protestował przeciw komunistycznym represjom wobec studentów, a w grudniu 1970 wobec robotników na Wybrzeżu. W latach 70. włączał się w działalność opozycji demokratycznej, będąc między innymi rzecznikiem głodujących w kościele im. św. Marcina. Należał do sygnatariuszy Apelu 64 intelektualistów, którzy poparli strajkujących w Stoczni Gdańskiej. Na zaproszenie Lecha Wałęsy 24 sierpnia 1980 r. stanął na czele Komisji Ekspertów przy Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. W 1980 r. Tadeusz Mazowiecki został redaktorem naczelnym »Tygodnika Solidarność«, ekspertem i doradcą NSZZ »Solidarność«. W stanie wojennym internowany. Tadeusz Mazowiecki był jednym z architektów i uczestników porozumień Okrągłego Stołu, które doprowadziły do pierwszych częściowo wolnych wyborów w czerwcu 1989 roku”.

Za przyjęciem uchwały opowiedziało się 393 posłów, przeciw – 39, od głosu wstrzymało się 11. „Za” głosował m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński. Oraz wszyscy obecni na sali politycy Nowoczesnej i PSL. Przeciw opowiedzieli się głównie posłowie Kukiz’15 (opuszczali salę już w trakcie odczytywania uchwały, tak samo zresztą jak niektórzy posłowie PiS). Ale też, co było zaskoczeniem, kilku posłów Platformy Obywatelskiej. Jak później podkreślali – zrobili to przez pomyłkę, sądząc, że Sejm przyjął uchwałę przez aklamację. Jacek Tomczak (PO) tłumaczył „Gazecie Wyborczej”: „Marszałek popełnił błąd, bo powiedział, że przyjęliśmy uchwałę przez aklamację. Niestety, w międzyczasie klub Kukiza złożył sprzeciw i marszałek nad tą samą uchwałą zrobił drugie głosowanie. I przez to pięciu posłów Platformy tak zagłosowało. Wyjaśniliśmy to marszałkowi. Napisaliśmy osobne pismo, które zostało złożone do protokołu. Mieliśmy intencję do glosowania za”.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną