Z życia sfer
Polska odgrywa rolę
Nowo wybrany prezydent Francji uważa, że rola, jaką Polska odgrywa, jest już tak poważna, że powinny zostać na nią nałożone jakieś sankcje.

Międzynarodowa rola Polski wzrosła do tego stopnia, że wszyscy o niej mówią i piszą. Bez uwag na temat sytuacji w Polsce nie może się odbyć w Europie żadna międzynarodowa konferencja, unijny szczyt czy kampania prezydencka. Polskę odwiedzają rozmaite europejskie komisje w celu przyjrzenia się wprowadzanemu w niej modelowi demokracji, który jest modelem w UE zupełnie nieznanym. A nowo wybrany prezydent Francji uważa, że rola, jaką Polska odgrywa, jest już tak poważna, że powinny zostać na nią nałożone jakieś sankcje.

O sile Polski Francja boleśnie przekonała się, gdy chciała zmusić Polskę do kupienia helikopterów Caracal tylko dlatego, że produkująca je francuska firma wygrała przetarg w tej sprawie. Ale Polska się nie zgodziła, dając jasny sygnał, że jak nie będzie chciała czegoś od Francji kupić, to nie kupi, i co jej Francja zrobi? Szczerze mówiąc, trudno się Polsce dziwić, bo Francja zaśpiewała za te caracale 3 mld euro, podczas gdy z ustaleń Antoniego Macierewicza wynikało, że za dwa mistrale wzięła od Egiptu zaledwie jednego dolara. Gdyby nam zaproponowała tę samą kwotę, jestem pewien, że minister Macierewicz wziąłby caracale choćby dlatego, żeby nie kupił ich Egipt, który – jak wiadomo – zaraz oddałby je Rosji.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj