Jaką drogą pójdzie polski Kościół
EPiSkopat PiSze do PiS
Nie wszyscy biskupi popierają przekształcanie Kościoła w ideologiczne ramię PiS. Pokazał to dokument episkopatu o chrześcijańskim rozumieniu patriotyzmu. Szkoda, że tak późno. I że wielu hierarchów wypowiada się w zupełnie odmiennym duchu. A najwyraźniej nowy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
Przed skłonnością do totalitaryzmu trzeba bronić nie tylko państwo i demokrację, ale też Kościół.
Leszek Zych

Przed skłonnością do totalitaryzmu trzeba bronić nie tylko państwo i demokrację, ale też Kościół.

W siódmą rocznicę katastrofy smoleńskiej abp Jędraszewski wygłosił na Wawelu kazanie. Powiedział: „Wszyscy mamy odczucie, że mgła nad Smoleńskiem ustępuje i przybliżamy się do chwili, w której poznamy prawdę”. Skoro tak, to raport na temat przyczyn katastrofy przygotowany przez komisję Jerzego Millera prawdy nie zawiera i rząd PO-PSL kłamał, a Polacy „stali się uczestnikami”, a nawet ofiarami „wielkiej mistyfikacji”.

Kazanie było czystym aktem politycznym. Zło takich kościelnych manifestacji nie polega na tym, że hierarcha ma takie czy inne zdanie na temat Smoleńska, tylko na tym, że swe opinie namaszcza autorytetem pełnionego urzędu kościelnego. A jeśli następca kardynałów Wojtyły, Macharskiego i Dziwisza w sprawie katastrofy oświadcza w katedrze wawelskiej, że wierzy komisji Macierewicza i Berczyńskiego, to jakie zdanie w tej sprawie mają mieć katolicy niższych szczebli?

Poszukując prawdy 

W sprawie smoleńskiej i oceny rządów pisowskich wierni są podzieleni tak jak całe społeczeństwo. Wiadomo, że tylko część katolików akceptuje niepisany smoleński pakt kościelno-rządowy. Dziś służy on interesom i Kościoła hierarchicznego, i państwa pod rządami PiS, ale nie ma pewności, za jaką cenę i na jak długo. Warto przypomnieć, że Kościół w Hiszpanii za długie lata sojuszu z autorytaryzmem Franco zapłacił upadkiem autorytetu i pustymi świątyniami.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj